София Борисова е любимият български дизайнер според зрителите на БНТ
Секция: БЪЛГАРИЯ
05 Ноември 2021 13:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
София Борисова е любимият български дизайнер според зрителите на БНТ

/КРОСС/ Зрителският вот на БНТ и „Любимците на България" определи София Борисова за най-обичан български дизайнер. Наричана още „Кралицата на дантелите", тя е трикратен носител на „Златна игла". Правила е впечатляващи ревюта в сградата на виенското кметство, в централата на ЮНЕСКО в Париж и на Седмицата на модата в Рим. В класацията бяха номинирани още Ина Асса, Невена Николова, Антония Йорданова, Евгения Живкова, Боряна Вътова и Кристина Милева.

„Любимците на България" продължава с гласуването в категория Наука, в която водещият Миро представи личностите, събрали най-много зрителски предложения. Гости и коментатори в студиото бяха доц. д-р Милена Георгиева - молекулярен биолог, директорът на Британския съвет в България - Любов Костова, журналистът и международен репортер - Жоро Милков и комуникаторът на науката - имунологът Никола Кереков.

проф. Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров е археолог, който е един от пионерите на културния туризъм в България. Той успява да разкрие цялата загадка около археологическите разкопки на обекта Перперикон, храма на Орфей при с. Татул, манастира „Св. Йоан Предтеча" в Кържали, Велики Преслав. Неговата мисия е да възражда културно-историческия туризъм в България, пресъздава и обяснява на разбираем език историческия разказ.

проф. д.н. Христо Пимпирев

Проф. д.н. Христо Пимпирев е учен и полярен изследовател, повелителя на пингвините и доайенът на българската антарктическа програма, който посещава Южния полюс почти всяка година и му предстои 30-тата експедиция. Благодарение на неговите усилия България притежава частица земя на 13 хиляди километра от София. Успява да получи научно-изследователски кораб с името Св. св. Кирил и Методий, с който българските изследователи да пътуват. За него казват, че е надарен с лудост, с която може да разбие неразбиваеми стени.

проф. д-р Леандър Литов

Той е учен, начело на българския екип в ЦЕРН, ръководи екип от учени, които работят по откриването на лекарства срещу Ковид 19. Търси и открива елемнтарната частица „бузонът на х", божествената частица, семето на мирознанието. Едно от фундаменталните открития на 21 век. Той подготвя следващата генерация български учени.

д-р Мария Ивановска

Д-р Мария Ивановска е главен асистент към катедра „Микробиология и имунология" и научен изследовател към научноизследователския институт на Медицинския университет в Пловдив. Основното направление върху, което работи е психоневроендокриноимунология. Тя е и лекар -специализант по клинична имунология в Университетската болница „Св. Георги". Тази година е избрана за носител на престижната награда „Питагор" и е отличена за приноса си като млад учен.

д-р Ваньо Везиров

Д-р Ваньо Везиров основава биотехнологична компания за 3D принтиране на персонализирани медицински импланти за хора и животни, както и за изработка на 3D анатомични и хирургични модели. Неговата страст е да създава медицински решения свързани с високите технологии. Последният му проект е свързан с добавена и виртуална реалност в сферата на медицината. Във времена на пандемия той дава възможност на студентите да изучават анатомия от вкъщи.

д-р Йордан Георгиев

Той е биохимик, който прави задълбочени изследвания върху полизахариди от цветя. Специализира в Германия, Норвегия, Чехия, Япония, но се връща да работи и живее България. Преподавател и пътеводител в науката за неговите студенти от Медицинския университет в Пловдив, в момента той е и част от Чешката академия на науките. През 2019 г. е номиниран за престижната награда „Питагор".

проф. Николай Витанов

Проф. Николай Витанов е учен, физик и математик, който разбира от генетика и биология, написва книга публикувана от небезизвестното издателство „Шпрингер". Книгата му получава награда на Съюза на учените в България през 2017 г. Има публикации в най-престижни международни списания. Геният му отдавна е признат на запад, а у нас стана медийно известен като ръководител на екип за анализи към Националния оперативен щаб.

Припомняме, че златният медал в категория Спорт, зрителите връчиха на Ансамбъла по художествена гимнастика, най-много гласове в категория Кино и театър получи Мариус Куркински, категория Популярни двойки - Дует Ритон, в категория Литература - писателката Здравка Евтимова, а в категория Медицина - д-р Георги Стаменов.