Българският министър на туризма беше сред основните участници в кулминацията на срещата на СОТ към ООН в Мадрид
Секция: Туризъм
03 Декември 2021 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българският министър на туризма беше сред основните участници в кулминацията на срещата на СОТ към ООН в Мадрид

/КРОСС/ Българският министър на туризма д-р Стела Балтова беше сред основните участници в кулминационния ден на срещата в Мадрид на Генералната асамблея на Световната организация по туризъм към ООН. Заедно с генералния секретар на организацията и министрите на туризма на Оман и Малдивите тя участва в един от трите основни панела, където сегашните лидери отговаряха на въпроси на бъдещите лидери в туризма в рамките на дискусията „Младежи се срещат с министри". Основната тема, залегнала в програмата от втория ден на разговори на 24-сесия на Генералната асамблея на СОТ към ООН, беше под надслова „Изграждане на бъдещето: Иновации, образование и развитие на селските райони". В рамките на деня се проведоха министерски дебати как туризмът може да подпомогне и насърчи развитието на селските райони, с участието на 8 министри от почти всички континенти, и кръгла маса, посветена на иновациите в селския туризъм.

Министър Балтова взе участие в дискусията с младежи от Студентската лига на СОТ, победили след няколкоседмична надпревара връстниците си със свои екологични проекти за намаляване на пластмасата и търсещи решения за устойчив туризъм. След тържествена церемония по награждаването им, трима млади таланти, представители на Ливан, Холандия и Италия - имаха шанса да зададат своя въпрос към някой от министрите.

„Кое от следните неща ще промени най-силно туризма в следващите 5 до 10 години: изкуствен интелект, workation или тенденцията да се съчетава работа с ваканция, социалните медии или устойчивостта?" С този въпрос се обърна към министър Балтова една от младите надежди в туризма - студентката от Холандия.

Министърът поздрави наградените ученици и студенти за ентусиазма и решителността им и изрази надежда, че бъдещето е в техните ръце. Според нея, въпреки че е трудно да се предвиди с точност кой ще е най-значимият и определящ фактор, който ще промени туристическата индустрия в следващото десетилетие, тя би посочила без колебание устойчивия подход. „Убедена съм, че бизнесът ще преодолее трудностите и ще се възстанови само ако приложи елементите на кръговата икономика, нулева пластмаса - навсякъде в туристическите услуги", подчерта министърът. Устойчивият подход е залегнал във всеки бизнес, който принадлежи на утрешния ден. По думите й най-силно стимулиращ и развиващ се е изкуственият интелект, той е тук, навсякъде - в туристическите услуги, но той е и бъдещето. А като свой любим тренд министърът посочи все по-широко очертаващата се тенденция да съчетаваш работата с ваканцията (workation) и посочи като пример дигиталните номади и пътешественици - млади предприемачи, които преоткриват дестинации и споделят работното си пространство. Наред с това, те повлияват положително местната общност и селските слабо населени райони, които често избират за своя дестинация и така придават допълнителна стойност на тенденцията.

Тази година Световната организация по туризъм (СОТ/UNWTO) стартира и първата по рода си инициатива UNWTO Best Tourism Villages Initiative, която цели да насърчи ролята на туризма в трансформацията, развитието на селските райони и благосъстоянието на общностите. Целта е да се утвърди ролята на туризма при оценката и защитата на селските райони и свързаните с тях системи от знания, природно и културно наследство и местни ценности, както и да се насърчат иновативни, трансформиращи и устойчиви подходи за развитието на туризма в селските дестинации.

В рамките на форума тържествено бяха наградени 44 селища от цял свят, които получиха признание за постигнатото от тях, получавайки „The ‘Best Tourism Villages by UNWTO' Label" - етикет за село, което е изключителен пример за дестинация за селски туризъм с признати културни и природни ресурси, което съхранява и популяризира ценности, продукти и начин на живот в селските райони и общността и се ангажира с иновации и устойчивост.

Световните туристически лидери от цял свят - министрите на туризма, представители на най-големите и влиятелни международни организации, както и на частния сектор, се събраха в Мадрид на първата истински глобална среща в туризма от началото на пандемията с фокус върху иновациите, образованието и инвестициите със стремеж да се даде тласък именно върху развитието на селските райони. Те бяха приветствани от министър-председателя на Испания Педро Санчес, който изтъкна ролята на ваксинацията в глобален мащаб във възстановяването на туризма и пътуванията.

"Воден от СОТ към ООН, световният туризъм се изправя лице в лице с предизвикателствата на днешната пандемия, докато гледа напред, към възможностите на бъдещето", отправи своето послание и визия към делегатите Генералният секретар на СОТ към ООН Зураб Пололикашвили, преизбран за поста по време на форума.