Отбелязваме 144 години от боевете на връх Шипка
Секция: България - Русия
21 Август 2021 19:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отбелязваме 144 години от боевете на връх Шипка

/КРОСС/  Отбелязахме 144 години от началото на боевете за връх Шипка. Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.

Пред Паметника на свободата президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев прие почетния строй на Националната гвардейска част. На връх Свети Никола присъстваха също и министърът на културата Велислав Минеков и посланикът на Руската Федерация н.пр. Елеонора Митрофанова, народни представители и стотици граждани.

След като почетният строй на Националната гвардейска част бе приет, Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет загиналите български опълченци и руски воини.

В своето слово президентът Румен Радев каза, че всяка крачка към Шипка укрепва връзката на историята ни с българския народ. Държавният глава благодари и на всички присъстващи и участници в похода към върха.
„Шипка е чутовен подвиг на българските опълченци и на руските войни, които заедно отстоят прохода - онази врата, през която влезе българската свобода. Шипка е и символ на онази битка, която всеки българин, без оглед на възраст етнос и релия, води дълбоко в сърцето си. Това е битката между страха и смелостта, между малодушието и доблестта, между егоизма и родолюбието, в която се решава личното и националното ни бъдеще. Нямам грам съмнение, че всички ние заедно с общи усилия и солидарност ще победим страха, колебанието и унинието, за да може да просперира България. Никой не може, а и няма сила, която да спре осъзнатите хора към пътя на свободата. Всяка крачка към Шипка укрепва връзката на историята ни с българския народ. Вечна памет на героите ни и на нашите освободители. Да живее България", добави Румен Радев.

По повод 144 години от Шипченската епопея лидерът на БСП Корнелия Нинова написа в официалната си страница във „Фейсбук", че на този ден ни обединява любовта към Отечеството и признателността към падналите за неговата свобода. „Поклон пред героите на Шипченската епопея и на Руско-турската Освободителна война. Днес ни обединява любовта към Отечеството и признателността към падналите за неговата свобода. Славната ни история е повод за гордост и единение. Но не бива да ни обединява само миналото, а и бъдещето ни като народ. Дано сега, изправени пред много предизвикателства, намерим сили за такова единение с поглед напред", изтъкна още Нинова.

Лидерът на БСП-София Калоян Паргов коментира в социалната мрежа, че Шипченската епопея е опората в историята ни, която ни дава сила и ни води по пътя към бъдещето. „Поклон пред подвига и паметта на героите, дали животите си за свободата на България! Шипченската епопея е онази наша опора в историята, която ни дава сила и ни води по пътя към бъдещето. Тези страници за слава, смелост и саможертва в името на свободата на България, написани с кръвта на героите, не са просто памет, те са примерът, който ние сме призвани днес да следваме. В името на България, на нашата свобода и за по-доброто бъдеще на децата ни. Вечна памет на героите!", написа още Паргов.

Историкът проф. Пламен Павлов заяви в интервю за Агенция „Фокус", че Шипченската епопея е изключителен пример за национално единство, тъй като в нея са участвали българи от цялата етническа територия. „Д-р Константин Везенков е от Крушево, Македония. Стефан Кисьов, командир на рота в трета дружина, е бесарабски българин с корени от Елена. Неговият ординарец е от Македония", каза още той. По думите му в събитията на връх Шипка, както и в много други, българското участие е било много сериозно, което доказва, че
свободата не ни е подарена. Проф. Павлов посочи също, че боевете при Шипка правят нашето опълчение световно известно. „Руските офицери и чуждите кореспонденти, тогавашната журналистика и военните издания дават изключително висока оценка на опълченците", отбеляза историкът. Той обърна внимание, че една шепа хора от руснаците от Орловския пехотен полк и българите от опълчението на практика защитават съдбата на Руската армия и на цялата война.