/КРОСС/ В предаването „Лице в лице“ по бТВ Борислав Сандов, каза че вече България има 16 наказателни процедури, наложени от ЕК по темата околна среда, като моята воля е да станат на половина. „4 от тези наказателни процедури са в съдебна фаза, едно от тези дела е свързано с финансови санкции за мръсния въздух, който дишаме. Ние не сме решили въпроса с този компонент на околната среда и в момента се опитваме да забавим малко процеса на влизане в сила на едно такова решение.“
Ще се опитаме да решим проблема с мръсния въздух в рамките на година-година и половина, заяви Сандов. „В момента подменяме отоплението на детски градини, училища, общински предприятия, защото това е един от най-големите замърсители на въздуха. Отделно се взимат мерки, свързани с изграждане на зелени пояси, заличаване на кални петна. И тук общините са много важни. От друга страна по ОП „Околна среда“ подпомагаме домакинствата също да заменят печките си на дърва и въглища“.
Ние от МОСВ сме длъжни да наблюдаваме водата като ресурс, защото това е свързано, както с питейните нужди, така и естествения отток, който е важен за запазване на екосистемата, така че в момента разговаряме как да направим структурни промени, така че отговорността да бъде на едно-две места, а не толкова разпиляно, обясни Сандов.
Разговорите с комисаря по околна среда в Брюксел бяха много ключови, защото те усещат промяната, която е настъпила, допълни още Сандов.
Върховенството на закона, промените, които трябва да направим по отношение на прокуратурата, и енергетиката – това са двата основни въпроса, които спъват нашия План за възстановяване и устойчивост и на това обърна особено внимание Франс Тимерманс при разговора ми с него в Брюксел, изтъкна Сандов. „Енергетиката не само в областта на въглищната енергетика, но се надявам, че там ще намерим също решение, защото никой не бива да бъде ощетяван. Ако не се справим с внасянето на плана, ЕК също предложи да ни помогне по този въпрос“.