/КРОСС/ В редовния си тримесечен доклад Българска народна банка (БНБ) очаква реалният БВП на България през 2021 г. да е с 3,7 на сто ръст, през 2022 година - с 3,6 на сто, а през 2023 година - с 4,5 на сто. Докладът е публикуван на страницата на Централната банка в интернет.
Растежът на БВП през миналата година е бил движен почти изцяло от нарастване със 7,5 на сто на частното потребление. БНБ очаква всички останали компоненти на БВП, с изключение на правителственото потребление, да имат отрицателен принос за изменението на икономическата активност през 2021 г.
През 2022 г. БНБ очаква растежът на БВП да се забави слабо до 3,6 на сто, най-вече заради значително по-слабия ръст на частното потребление и в по-малка степен на понижението на правителственото потребление. Нетният износ и инвестициите ще имат положителен принос за икономическия растеж. Фактори за забавянето на растежа на частното потребление през 2022 г. ще са високата база от 2021 г., както и влиянието на високата инфлация до средата на 2022 г. върху дохода на домакинствата и върху потребителските нагласи.
През 2023 г. БНБ очаква ръст на БВП до 4,5 на сто най-вече поради увеличението на публичните и частните инвестиции, значение за които ще има усвояването на парите, получени по Националния план за възстановяване и устойчивост. Същевременно експертите на Централната банка очакват нетният износ да има негативен принос за изменението на БВП поради по-силен растеж на вноса спрямо износа.
Годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се очаква да продължи да се ускорява през първото полугодие, след което да се забави до 7,5 на сто в края на 2022 г., пише в анализа. БНБ прогнозира темпът на нарастване на потребителските цени да отслабне до 3,4 на сто в края на 2023 г. най-вече заради понижаване на цените на основните енергийни суровини.
Основни рискове за 2022 г. и 2023 г. са възможно отлагане на изпълнението на инвестиционни проекти, финансирани с национални и европейски средства, отчита БНБ.
Прогнозата на БНБ е изготвена въз основа на информация, публикувана към 13 януари.
Източник: economynews.bg