Учени установиха какво предизвиква тежък COVID-19
Секция: СВЯТ
04 Февруари 2022 18:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени установиха какво предизвиква тежък COVID-19

/КРОСС/ Заразата с новия коронавирус почти не засяга някои хора, докато други развиват животозастрашаващи симптоми на инфекцията COVID-19. Досега не беше ясно защо симптомите и остротата на заболяването се различават толкова много сред заболелите, писа електронното издание "МедикълЕкспрес".

Германски учени установиха, че тежкото протичане на болестта е свързано не само със силно активиране на имунитета и на възпалителни реакции, но и на дисфункция на ендотела - слой от епителни клетки, които покриват вътрешните стени на кръвоносните съдове. Ако тази бариера между кръвотока и тъканта се увреди, състоянието на пациента се влошава.

"Изследвахме кои имунни клетки се активизират при тежки случаи и по какъв начин кръвоносните съдове и активността им влияят в развитието на болестта", обясни проф. Кристине Фалк от Медицинското училище в Хановер и от Германския център за инфекциозни изследвания.

Много клинични симптоми като разрушаване на кръвоносните съдове в белите дробове и остър респираторен дистрес синдром насочват към ефекта върху ендотела.

Инфекцията със SARS-CoV-2 изглежда предизвиква силно активиране на имунните и еднотелни клетки в белите дробове, което води до освобождаването на различни разтворими протеини на кръвната плазма.

Тежките случаи на COVID-19 се свързват с дисфункция на ендотела, при която бариерата между алвеолите и съдовете наоколо е увредена.

Учените са изследвали 25 пациенти с тежка форма на COVID-19 и 17 пациенти, възстановили се в интензивни отделения. Изследователите са доказали, че тежестта на протичане на болестта е свързана с разрушаването на бариерата на ендотела и може да се измери чрез протеините на възпалителната реакция и на плазмата.

Установява се, че седем плазмени протеина са свързани с тежката форма на болестта, характеризираща се със силен възпалителен процес и тежко увреждане на ендотела. Възстановяването от тежките случаи на COVID-19 се свързва с регенерацията на ендотелната бариера.