Може ли да бъде овладян ръстът на цените на храните и енергията
Секция: БЪЛГАРИЯ
16 Февруари 2022 09:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Може ли да бъде овладян ръстът на цените на храните и енергията

/КРОСС/ Може ли да бъде овладян ръстът на цените на храните и енергията. Тази тема в студиото на „Здравей, България” коментираха бившите социални министри Лидия Шулева и Иван Нейков и президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Мисля, че ръстът ще се успокои, но увеличението ще продължи, макар и с по-бавни темпове. Ако в Украйна стане нещо лошо, никой не може да каже как ще се развият цените. Прогнозите показват, че цените на енергията ще се успокоят през третото или четвъртото тримесечие на годината, обясни Димитров.

Според Шулева до ръста на цените се е стигнало заради взетото със закъснение решение на правителството за компенсации за бизнеса. Имаше периоди, в които не беше ясно ще има ли такива. Ако ще има - какви ще са те. Именно тези компенсации рефлектират върху цените. Получи се един сериозен шок в много от производителите. Изправени пред едни много високи цени, с неяснота, започнаха дори емоционално да се спасяват и да вдигат цените, уточни тя.

Шулева заговори за спекула и стрес от посрещането на цените. Информациите показват, че потребителите реагират. Всички производители, които започнаха доста спекулативно да вдигат цените, губят сериозно клиенти. И заради това в един момент започват да търсят баланса, коментира Шулева. Тя очаква стъпка назад по отношение на цените.

Има закон в икономиката, който го позабравихме и не ни се иска да действа. Има ли икономически ръст, той винаги води до инфлация. Няма как да има раздвижване на икономиката, особено след 2020 г. и 2021 г. на застой, и това да не се отрази на цените, каза Нейков.  Той разясни още, че с проинвестиционната политика в следващите години трябва да сме готови за по-висок инфлационен натиск.