Четири условия на Москва спират войната
Секция: Русия
08 Март 2022 07:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Четири условия на Москва спират войната

/КРОСС/ Русия настоява Украйна да прекрати военните действия, да промени конституцията си, за да декларира неутралитет, да признае Крим за руска територия и да признае Донецк и Луганск за независими територии, съобщи „Труд бг“. Това са условията на Москва, които ако бъдат изпълнени, Русия ще спре веднага военните действия.

Новината съобщи днес пред Ройтерс говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той подчерта, че Украйна е запозната с руските условия. „Беше им съобщено, че всичко това може да спре незабавно”, посочи Песков, който говори пред Ройтерс броени часове преди старта в Беларус на третия кръг от преговорите Москва-Киев.

По темата за неутралитета на Украйна Песков каза, че украинците „трябва да направят промени в конституцията, от които да става ясно, че украинската държава няма да се стреми да се присъедини към какъвто и да било блок”. И отново подчерта, че това може да стане само с промени в основния закон. В момента в конституцията на Украйна е записано (с поправки от 2019 г.), че страната се стреми към членство в НАТО.

„Говорихме и за това, че трябва да признаят (украинската страна), че Крим е руска територия и че трябва да признаят, че Донецк и Луганск (самообявилите се републики в Донбас, които Русия призна за независими) са независими държави. И това е. (Военните действия) ще спрат след миг”, увери Песков.

„Ние наистина завършваме демилитаризацията на Украйна. Ще я доведем докрай. Най-важното е Украйна да прекрати военните си действия. Те трябва да спрат военните си действия и тогава никой няма да стреля”, подчерта още говорителят на Кремъл.

Няколко часа по-късно в Брестска област в Беларус започна третият кръг от преговорите между Москва и Киев. Делегациите на двете страни бяха същите, както при първия и втория рунд, съответно на 28 февруари и на 3 март.

До редакционното приключване на броя на в. „Труд” разговорите не бяха приключили, а подробности за хода им не бяха оповестени.