/КРОСС/ УНСС е съорганизатор на първата в България конференция на тема „Киберсигурност“ от сериите BSIDES. Форумът се провежда в аула „Максима“ на УНСС в два поредни дни на 15 и 16 април 2022 г. Такива събития се организират по цял свят от 2009 г. и по правило са изцяло некомерсиални, създадени с идеята да създават възможности за професионалистите и ентусиастите по киберсигурност да представят своите идеи и споделят опит в подходяща среда, сред аудитория със сходни интереси.
Специален гост на конференцията беше министърът на електронното управление Божидар Божанов.
„Много разчитам на дирекция „Мрежова и информационна сигурност“ в министерството, там има компетентни и подготвени хора, но трябват още специалисти. За отговорностите и правомощията, които има министерството на електронното управление трябват хора. Този проблем с хората е такъв не само в публичния, но и в частния сектор“, каза министър Божанов при откриване на форума и допълни „за съжаление сме малко тези, които разбираме в детайли от тази материя и затова в средносрочната и в дългосрочната политика на министерството е да увеличим капацитета чрез образование, чрез курсове и обучения, не само в администрацията, изобщо. Администрацията ще спечели някаква част от тези хора, които ще произведе образователната система, другата ще отидат в частния сектор, но ние трябва да имаме хората, които да пазят и публичните системи и частните“.
Зам.-ректорът по дигитализация и киберсигурност на УНСС доц. д-р Росен Кирилов поздрави участниците в конференцията: „Позволете ми от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров и от името на цялото ректорско ръководство да ви приветствам с добре дошли в нашия университет. Надявам се, от тази конференция да произлязат много ползотворни доклади, дискусии, коментари и да очертаем насоките за развитие на тази сфера в бъдеще. УНСС полага много усилия в последните години да модернизира образованието, да вървим в крак с последните тенденции, да сме изключително полезни на нашите студенти, така, че те да са максимално подготвени за пазара на труда. Поради тази причина развиваме много успешно магистърската програма по „Управление на киберсигурността“. Убедени сме и искаме в бъдеще да разширим значително обучението на студентите в това направление, тъй като осъзнаваме, че тези предизвикателства пред реалния бизнес и пред реалния живот стават все по-големи и когато младите хора излязат от университета трябва да са подготвени за тази среда“.
В първия ден на конференцията докладите в програмата и дискусиите бяха в тематични направления свързани с уязвимостта в интернет, повишаване сигурността на информационните системи и добрите практики в областта на киберсигурността.