За първи път в България магистърска програма „Медицинска речева и езикова патология“
Секция: Здраве
29 Април 2022 18:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За първи път в България магистърска програма  „Медицинска речева и езикова патология“

/КРОСС/ Медицински университет – Пловдив разкрива първата в България и Източна Европа магистърска програма „Медицинска речева и езикова патология“. Тя ще стартира през септември 2022 г. и ще се администрира от Медицинския факултет на висшето училище.

Профилът на специалистите, които ще се обучават в магистърската програма, отговаря на търсенето на пазара на труда в здравната сфера, тъй като тежката речева и езикова патология се среща основно при лица с различни заболявания. Програмата ще подготвя висококвалифицирани медицински речеви и езикови патолози за доболничната, болничната и извънболничната система в държавния и в частния сектор. Медицинските речеви и езикови патолози ще работят с пациенти с различни комуникативни нарушения – нарушения в гълтането, нарушена вокализация и гласова патология, езикови и речеви нарушения при болни пациенти от инсулт, мозъчни травми, деца с цепки на лицево-челюстния апарат, нарушения на плавността на речта и др.

България е на първо място по брой инсулти в света, които за съжаление засягат все по-млади пациенти. Българските невролози докладват официално, че мозъчносъдовите заболявания (МСЗ) заемат основно място сред социално значимите болести поради високата заболеваемост, смъртност, бавното и трудно възстановяване на преживелите мозъчен инсулт. Страната ни е и на едно от челните места по заболявания и смъртност от МСЗ: 270.2 за мъжете и 265.1 за жените на 100 000 души население. У нас се регистрират годишно около 40 000 случая с мозъчен инсулт, от които около 25-50% са с афазия и/или други речеви и езикови нарушения и още около 50% са с когнитивни нарушения, водещи до деменция. Описаната речева и езикова патология влиза в обхвата на специалност „Медицинска речева и езикова патология“. За съжаление, в болничните заведения у нас все още няма работещи медицински речеви и езикови патолози, а тази незаета сфера предоставя възможности за реализация.

Специалността е определяна като една от седемте „златни“ професии в развитите държави. По данни на бюрата по труда в САЩ, търсенето на тази специалност е нараснало с 25% през последните 10 години, като тенденцията се запазва трайно.

Програмата включва партньорство с три американски университета: Michigan State University, East Carolina University и Southern University of California – Los Angelis, които ще осигурят чуждестранни гост-преподаватели по медицинска речева и езикова патология в рамките на международни програми като Фулбрайт и Еразъм+. Допълнително студентите-магистри ще имат възможност да специализират 1 семестър в тези университети, както и в европейски университети като Gent University, Белгия; La Sapienza в Рим, Италия; Melipol University, Истанбул, Турция; Университет Катовице, Полша и др.

Специалността „Медицинската речева и езикова патология“ е предназначена за две групи потенциални кандидат-студенти. Първата включва дипломирани специалисти с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ от професионално направление 7.4. Обществено здраве – Логопедия. За тях обучението е с продължителност два семестъра или една академична година.

Втората група са лица с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ от други професионални направления в област 7. Здравеопазване и спорт като 7.1. Медицина, 7.2. Стоматология, 7.3. Фармация, 7.4. Обществено здраве, 7.5. Здравни грижи, както и от професионални направления като 3.2. Психология, 3.4. Социални дейности, 1.2. Педагогика и др. Тяхното обучение ще бъде с продължителност четири семестъра или две академични години.

Изискването за кандидатстване за магистърската програма „Медицинска речева и езикова патология“ е диплома за завършено висше образование. Допълнителна информация е публикувана в сайта на МУ-Пловдив в раздела за кандидат-студенти: www.mu-plovdiv.bg/priem/info-spetsialnosti-ksk/