Държавният резерв изглежда продължава да търгува горива без да има пазарна конкуренция
Секция: ИКОНОМИКА
09 Май 2022 08:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Държавният резерв изглежда продължава да търгува горива без да има пазарна конкуренция

Държавният резерв продължава да търгува само с един доставчик на горива, констатира в. "Сега".

/КРОСС/ От началото на 2022 година Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" е сключила четири сделки за доставка на горива за резерва на стойност 68,8 млн. лв. с един и същ доставчик - фирма "Бент ойл". Тя е била единствената компания, подала оферти по сключваните на стоковата борса сделки с резерва.

Ситуацията изглежда противоречи на позицията на премиера Кирил Петков, докато беше служебен министър на икономиката. Петков искаше поръчките да са по-малки, но повече на брой и да има повече доставчици. Практиката да се сключват договори по обществени поръчки без никаква конкуренция беше остро разкритикувана от Кирил Петков и покрай акцията по задържането на бившия премиер Бойко Борисов, ексфинансовия министър Владислав Горанов и пиара Севделина Арнаудова. В разпита си пред прокуратурата Петков обяви, че има одитен доклад, който установил, че 90% от сделките в общините са сключени след процедури с един участник. Резервът има нов ръководител - Николай Василев, но не се забелязва промяна в стратегията.

От началото на годината резервът е пуснал две големи поръчки за обновяване на горива - за 32 363 тона дизелово гориво и за 61 300 тона бензин. Поръчката за дизела е с прогнозна стойност 70 млн. лв., като по нея до момента има сключени три договора, всичките с "Бент ойл", на стойност съответно 9.8 млн., 19.3 млн. и 22.2 млн. лв. Първоначално заявените обеми не са достигнати и е възможно по тази процедура да има още възлагания. "Бент ойл" е била и единствената фирма, подала оферта по процедурата за закупуване на бензин (с обща прогнозна стойност 214 млн. лв.), като е сключила за момента само един договор - за доставка на 7 780 тона срещу 17,5 млн. лв. без ДДС. Неин представител е Димитър Иванов Радев. Междувременно стана ясно, че икономическият министър Корнелия Нинова се е отказала от идеята държавата да търгува от името на бизнеса със запасите от горива, които задължените лица следва да поддържат по закон за случаи на кризи. В окончателно предложените от министерството на Нинова промени в закона за държавните резерви и военновременните запаси, с които се закрива Държавната петролна компания, не са предвидени такива промени. Изготвеният проект, който предстои да бъде внесен в Министерския съвет, предвижда ликвидацията на петролната компания да започне 7 дни след обнародването на съответните промени в Държавен вестник.