Румен Гечев, БСП: Аз не бих се поколебал да наложа вето за ембарго на руския петрол
Секция: ПОЛИТИКА
11 Май 2022 07:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Румен Гечев, БСП: Аз не бих се поколебал да наложа вето за ембарго на руския петрол

/КРОСС/ Подкрепям това, което обяви правителственият екип да се наложи вето върху решението за ембарго на руски петрол. Аз не бих се поколебал да наложа вето, ако последиците ще бъдат катастрофални за българската икономика. Това каза Румен Гечев - депутат от „БСП за България", председател на Комисията по бюджет и финанси, в предаването „Още от деня" по БНТ.

По думите му, за да работи „Нефтохим", поне 60% от петрола, който преработва компанията, трябва да е със същите химически показатели на сяра и плътност на петрола като руския. Според него ще е необходима година, за да може да се преоборудва заводът, за да може да работи с друг петрол. „Имаме инфраструктурни проблеми, технологични проблеми и ценови проблеми. 60% от горивата в България се осигуряват от „Нефтохим". Представете си тези 60 на сто как ще бъдат заместени и на каква цена от външни доставчици. По цялата верига на ценови зависимости последиците ще бъдат много тежки", коментира той.

Според Гечев обаче няма да се стигне до решение за пълно ембарго на руски горива, тъй като последиците за Европа ще са самоубийствени.

Румен Гечев коментира прогнозата на Европейската банка за растеж от 2,5% от БВП. „Да, той е по-нисък от растежа, който искаме да видим, но той е по-високо от растежа на страните в еврозоната, които вече лазят по дъното. Задържането на 2,5% все пак при тези две съчетали се кризи ще бъде голям успех", смята той.

Дългът на България в края на април е намалял с 2 милиарда и към момента той е 25% от БВП. „Т.е. ние заедно с Естония сме отличниците на ЕС. Няма никакъв проблем с българския дълг", заяви той и посочи, че дори най-задлъжнелите страни от еврозоната не си позволяват да затягат толкова коланите си, колкото България. „Възниква въпросът, ако може при 30% дълг ние да спасим още 20% от българския бизнес или да направим живота на българите по-поносим в условията на кризи, това е въпрос на много тънки сметки", допълни Гечев.