МЗ: Болниците са длъжни да поддържат готовност за прием и лечение на пациенти с коронавирус
Секция: Здраве
08 Юли 2022 19:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МЗ: Болниците са длъжни да поддържат готовност за прием и лечение на пациенти с коронавирус

/КРОСС/ Във връзка с увеличаване заболяемостта от COVID-19 и постъпили в Министерството на здравеопазването сигнали за отказ на лечебни заведения да хоспитализират пациенти със съмнения за коронавирусна инфекция поради липса на „COVID-19 отделения“, министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова изпрати писмо до директорите на регионалните здравни инспекции в страната.

В писмото здравният министър нарежда на директорите на РЗИ в спешен порядък да информират всички лечебни заведения и центрове за спешна медицинска помощ в съответната област, че болниците са длъжни да поддържат готовност за прием и лечение на пациенти с основна или придружаваща коронавирусна инфекция.

В лечебните заведения трябва да има и създадени обособени места (изолатори със стаи с легла), в които да се лекуват пациенти в условията на изолация. Лечението на болните с COVID-19 следва да се осъществява в рамките на съществуващите структури в съответствие с клиничните прояви на пациента (по пневмология и фтизиатрия, кардиология, вътрешни болести, нервни болести, ендокринология, педиатрия, неонатология, детска пневмология и фтизиатрия, инфекциозни болести и др.), както и в структури за интензивно лечение при осигурена възможност за изолация на болните, се посочва още в писмото.

Министър Сербезова отбелязва, че т.нар. „COVID отделения“ са пространствено осигурени места в лечебните заведения, където пациентите се лекуват в условията на изолация, а не отделения само по една медицинска специалност. В тях се прилага мултидисциплинарен подход, тъй като клиничното протичане при коронавирусната инфекция може да бъде както много леко, така и с развитие на тежка клинична картина – пневмония, обостряне на съществуващи хронични заболявания или развитие на критични, животозастрашаващи усложнения, засягащи различни органи и системи в човешкия организъм.

Предвид нарастващия брой на случаите на COVID-19 в страната е необходимо всяко лечебно заведение да въведе стриктен контрол за недопускане възникването на вътреболнични инфекции, като персоналът трябва да спазва стандартните предпазни мерки (хигиена на ръцете и ползване на лични предпазни средства).

В писмото здравният министър подчертава, че внимание следва да се обърне и на достъпа на посетители и други лица на територията на болничното заведение, като се въведат изисквания спрямо продължителността на техния престой, носене на защитна маска за лице и др.