/КРОСС/ Мобилно приложение ще информира гражданите за чистотата на морето, за наличието на медузи, за предстоящи бури. То ще е готово до края на годината и се разработва в рамките на мащабен международен проект ILIAD, финансиран с 19 млн. евро от европейската програма Horizon 2020. В него участват учени от 18 държави, а целта им е да създадат цифров двойник на Световния океан, стана ясно на работна среща в Технически университет-Варна, чийто научен екип участва в проекта заедно с ДП „Пристанищна инфраструктура“ и НИМХ, съобщи „Труд бг“.
Задачата е с помощта на симулатори и на данните от седемти метеорологични станции в района да създаде цифров двойник на Варненския залив и плавателните канали, които го свързват с езерото. „Симулации ще се правят в реално време, а с помощта на изкуствен интелект ще имаме възможност да предсказваме какво ще се случи няколко часа по-късно. Така ще подпомогнем и трафик контрола с карта на риска“, посочи ръководителят на екипа и зам.-ректор на ТУ-Варна проф. инж. Тодор Ганчев. Според него картата ще улесни навигацията на корабите при неблагоприятно време, ще се намалят престоите им на рейд и ще се повиши сигурността. Ефектът ще е повече работни дни за пристанището и по-чиста околна среда, тъй като изчаквайки плавателните съдове произвеждат въглероден двуокис.
Цифровият двойник на Световния океан е част от инициативата на ЕС за създаване на цифров супермодел на Земята до 2050 година.