Преговорите с „Газпром”: По-ниски цени или нови рискове
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Август 2022 08:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 Преговорите с „Газпром”: По-ниски цени или нови рискове

/КРОСС/  Първият и най-важен риск е, че сега е война, а това е оръжие. Въпросът е колко разумно е да си го държиш до слепоочието и да разчиташ, че няма да бъде натиснат спусъкът. Вторият немаловажен риск е отношенията между страните във връзка с изпълнението на договора. Така бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков коментира в „Здравей, България“  по NOVA намеренията за преговори с „Газпром”. Той спомена и вероятността от арбитраж. Досега България има силна позиция, благодарение на това, че не е нарушила договора, подават се заявки, потвърждават се количества и те се използват. Потвърдените количества са 0 и толкова се използват, каза още той.

Трайков коментира и твърденията на служебния министър на енергетиката, че вече не се подават заявки към „Газпром”. Това е третият риск - действията на тази част на правителството в този период, е неговото мнение.

Той обаче предупреди, че ако България компрометира позицията си за арбитража, това означава потенциални загуби между 1,5 и над 2 млрд. лева.

Последните съобщения от служебния кабинет да се поискат неизползваните количества от „Газпром” коментира и дипломатът Милен Керемедчиев. Тази заявка беше направена още от президента Радев, когато връчваше третия мандат на БСП. Той тогава заложи тезата, че в България енергийната криза е най-сериозният проблем. Същото сподели и при назначаване на служебното правителство, уточни той.

Керемедчиев посочи, че в същия този момент имало и изказвания на руския посланик у нас Елеонора Митрофанова, която дотогава запазвала мълчание, че преговорите с „Газпром” могат да бъдат възстановени. Затова отчете, че в момента по-скоро говорим за политически действия, отколкото за икономически такива, подчерта дипломатът.

Той обясни, че дори за настроени приятелски към Русия държави, каквато е Унгария, за последната една година газът е поскъпнал четири пъти.

Ние в момента влизаме в една изключително клекнала и прегърбена позиция - политически, която няма да ни доведе никакви дивиденти. Освен това, ще ни доведе, може би, много скъп газ, смята още Керемедчиев.

Трайков подчерта, че цените по договора с „Газпром” растат с тези на газовите и спотовите пазари.