Пет вековни дървета от вида благун, цер и космат дъб са обявени за защитени
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Октомври 2022 17:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пет вековни дървета от вида благун, цер и космат дъб са обявени за защитени

/КРОСС/ Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова издаде заповед, с която се обявяват за защитени пет вековни  дървета в областите Благоевград, Перник, Кюстендил и Ловеч.

Две от новообявените вековни дървета са от вида благун (Quercus frainetto). Едното е на възраст 356 години, с височина 13 м, обиколка на ствола 3,74 м, намира се в землището на село Ракитна, община Симитли, област Благоевград и е обявено за защитено по предложение на Асоциацията на парковете в България. Второто от вида благун е на приблизителна възраст 300 години, с височина около 25 м, обиколка на ствола 4,10 м, расте в землището на село Мазарачево, община Кюстендил, като предложението за обявяването му е от кмета на Община Кюстендил.

Също по предложение на кмета на Кюстендил за защитено е обявено и вековно дърво от вида цер (Quercus cerris), на приблизителна възраст 400 години, с височина около 22 м, обиколка на ствола 5,00 м, намиращо се в землището на село Кършалево, община Кюстендил. Обявено е още едно вековно дърво от вида цер - на приблизителна възраст 300 години, с височина около 30 м, обиколка на ствола 4,50 м, намиращо се в землището на село Ездимирци, община Трън, област Перник, предложено от кмета на Община Трън.

Обявено е и вековно дърво от вида космат дъб (Quercus pubescens), на възраст над 150 години, с височина около 15 м, обиколка на ствола 3,50 м, в землището на село Владиня, община Ловеч, област Ловеч, по предложение на частно лице.

След публикуване на заповедите в „Държавен вестник“ дърветата ще бъдат вписани в регистрите на вековните дървета и ще бъдат обозначени.

Според Закона за биологичното разнообразие е забранено изкореняването, отсичането, кастренето и чупенето на клони на вековните дървета, както и нараняването на стъблата им и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното им състояние.

Опазването на вековни и забележителни дървета чрез навременната им защита е един от приоритетите на МОСВ. Голяма част от тях са устояли на времето и природните стихии и са се съхранили благодарение на ангажираността на местните общности.