Все повече домакинства ще се топлят на ток заради поскъпването на газа и твърдите горива
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Октомври 2022 14:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Все повече домакинства ще се топлят на ток заради поскъпването на газа и твърдите горива

/КРОСС/ Все повече домакинства избират да се топлят на ток заради поскъпването на природния газ и твърдите горива. Как да пестим от сметките си за ток с правилното използване на електроуредите вкъщи?

Ако тази зима ще разчитате изцяло на ток, за да топлите жилището си, най-важно е да съобразите спецификите му като квадратура, изолация и дограма с електроуредите, които ще поставите.

Според енергийния експерт Валентин Чинов, въпреки по-ниската цена на духалки и конвекторни печки в магазина, после използването им ще струва доста солено. Той посочва климатика като най-икономичния вариант за отопление на ток.

„Една духалка, тя дърпа от мрежата 2kWh, а в същото време отдава на помещението 2kWh. Докато при климатика, един хубав, нормален климатик, дърпа примерно 1 kWh, а отдава в помещението 4 kWh - два пъти повече. Трябва да се има предвид, когато се избра климатик, да се заложи на климатици с висока енергийна ефективност. Не да се купи малък климатик, а с него да се иска да се топли голямо помещение или с един климатик да искате да топлите целия апартамент, няма как да се случи това нещо", коментира Валентин Чинов - енергиен експерт.

След като изберете енергоспестяващи уреди, може да спестите още като спазваме прости, но златни правила.

„Нормалната температура, на която един климатик трябва да работи, е около 23 - 24 градуса на отопление, за да стане достатъчно топло помещението. Един градус намаляване на температурата в помещението, което искаме да стоплим, ще ни спести от месечната сметка около 6%. Другото, което трябва да се знае за климатиците, е, че трябва да се почистват най-редовно. Това може да си го направи всеки един нормален човек. Когато стане студено времето навън, особено под 0 градуса, е желателно климатикът да се остави и да не се изключва", каза енергийният експерт.

Не са малко и скритите крадци на ток във всяко домакинство, които сериозно увеличават месечните сметки.

„Зарядните устройства за компютри, за лаптопи е хубаво да се изключват от мрежата, защото всички си мислят, че те не дърпат ток, но дърпат достатъчно, повярвайте ми. Не е кой знае колко, но е достатъчно за годината да ви навият 50-60 лв. само тези малки неща, зарядни устройства. Сменете си крушките, старите крушки може да ги смените с LED крушки, които са енергоспестяващи. Ако имате бойлер, обикновен, може да намалите температурата му за топлене на водата с 4-5 градуса, ако ви е достатъчно, също ще ви даде много голяма икономия това нещо", заяви Валентин Чинов - енергиен експерт.

Имат значение и съдовете, които слагаме на котлона, когато готвим.

„Трябва да се наблегне на тенджерите и тиганите, че трябва да са в много добро състояние с дебело дъно, равно, право дъно, това оказва голямо влияние за пестенето на електроенергия от самия котлон. Готварските котлони, които са новите в момента, те от самите производители са направени 10 минути преди да свърши готвенето може да ги изключите, те си довършват готвенето без никакъв проблем", заяви Валентин Чинов - енергиен експерт.

Енергийният експерт напомня още, че не е рентабилно уредите като пералня и съдомиялна да се включват, без да е запълнен капацитетът им и припомня, че точно те може да се използват през нощта, когато цената на тока е с около два пъти по-ниска спрямо дневната тарифа.

БНТ, новини