Български учени откриха нов вид растение
Секция: Наука
31 Октомври 2022 17:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Български учени откриха нов вид растение

/КРОСС/ Български учени откриха нов вид растение в Родопите. Кръстили са го Sideritis elica (Родопска елика) - - Sideritis elica Aneva, Zhelev & Bonchev.

Новият вид е открит и описан от доц. Ина Анева (научен секретар на направлението "Биоразнообразие, биоресурси и екология" и изследовател в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, БАН), от проф. Петър Желев (Лесотехнически университет) и от гл. ас. д-р Георги Бончев (Института по физиология на растенията и генетика, БАН). Това съобщи пресцентърът на Българската академия на науките (БАН).

Sideritis elica расте в биосферен резерват "Червената стена", в Западните Родопи. Популацията има ниска численост, което налага предприемането на мерки за опазването на вида в природата. Находището обхваща горната част на скалист склон, който в заравнената билна част преминава в смесена гора от черен бор и воден габър.

За добре проучени във флористично отношение страни, каквато е България, откриването на нови видове растения е сравнително рядко събитие.

Видът е наречен в чест на майката на доц. Ина Анева - Елка, като признание за нейния ботанически ентусиазъм, подкрепа и вдъхновяваща помощ по време на всички проучвания, уточняват от БАН.

Sideritis elica (Родопска елика) се отличава морфологично от известния Мурсалски чай (Sideritis scardica), а разликите са потвърдени на молекулно ниво чрез прилагането на генетични анализи. Най-съществените морфологични характеристики, които отличават новия вид, са свързани с начина на разклоняване на стъблото, широчината и дължината на първите три листни двойки, дължината на връхчето на присъцветника и високата интензивност на овласяване. Видът е част от секция Empedoclia на род Sideritis, която е сложна в таксономично отношение група, включваща 47 вида, разпространени в Източното Средиземноморие.