/КРОСС/ Жена, загубила баща си след инсулт, се оплака от некоректно отношение от ръководството на пловдивския хоспис "Милосърдие". Това е пореден сигнал срещу здравния център. Този път става въпрос за взети пари, без документ и без извършена услуга.
През март 2018 г. мъжът получил инсулт и след дълъг престой в болница се наложило да го преместят в хоспис, за да е под постоянно наблюдение и грижи.
По някакъв начин стигнахме до хоспис "Милосърдие". Разгледахме го, не мога да кажа, че ми хареса, единственото хубаво беше, че беше близо до болницата, буквално съседната врата. Беше със старо обзавеждане, нищо особено. Нямаше други хора, когато пристигнахме. Не видяхме пациенти или обслужващ персонал, само управителката. Обяснихме ѝ ситуацията, а тя ни отговори, че трябва да оставим капаро. Като човек, който живее в нормална държава, попитах за документ, който да удостоверява, че сме платили, а тя отговори "няма проблем, аз нали ви познавам“, разказа пред bTV дъщерята на мъжа, която от 18 години живее в Америка и желае да остане анонимна.
Заплащането в хосписа е направено на 6 март 2018 г., близките на мъжа са в очакване за неговото преместване, но от болницата им се обаждат, за да им кажат, че рано сутринта той е починал.
Дъщеря му се обадила в хосписа, за да съобщи тъжната вест.
Следващите 2-3 дни изобщо не ни беше до финансови въпроси. След около седмица се обадихме да питаме кога можем да минем да си вземем капарото, разказва тя. Служителката обаче реагира грубо и обяснява, че капарото не се връща. След запитване за контакт със собственика – отговор няма.
Управителят на хоспис "Милосърдие" Теодора Пидромова коментира в запитване по телефона, че не знае за какво става въпрос и заявява, че няма да води такива разговори през слушалка.
След като не е започнало изпълнението на договора, всичко, което е дадено по него, е недължимо дадено. Не е вложил усилия или средства за пребиваването на този човек, а е получил пари. Трябва да ги върне, коментира казуса адвокат Людмил Рангелов. Ако сумата не бъде върната доброволно, то тя може да бъде успешно възстановена след съдебен процес, категоричен е той.
Междувременно Комисията за защита на потребителите се самосезира и опита да влезе на проверка в хосписа. След като се представят, от хосписа казват, че ръководството е в болнични, а дежурен лекар няма.
По закон са длъжни да оказват съдействие на държавните органи, казва Йордан Цаков, главен инспектор в КЗП Пловдив.
За съжаление няма и телефон за връзка с никое лице, така че ние да поискаме съдействие. Трябва да има някой дежурен, но за съжаление няма такъв номер. Разчитаме на благоволението на санитарката. В момента не можем да си свършим работата, отказан ни е достъп както до хосписа, така и до документите, обяснява Величка Георгиева – главен инспектор в КЗП Пловдив.
Ако се установят нарушения, клаузите ще отпаднат от договорите.