/КРОСС/ В предаването „Лице в лице“ по бТВ Росен Карадимов, каза че е много важно как властта разбира функцията на банката и проблемът е, че всеки министър прави своето тълкуване. „А ББР е единствената банка след БНБ, която е създадена със специален закон. Импровизации публично са немислими, когато целите на банката са разписани в закон. Министър Пулев прочете правилно закона, неговата цел е да се реализират целите на банката“.
Финансово подпомагане на малкия и среден бизнес е една от целите на банката, обясни Карадимов. „Безспорно лимитът от 5 милиона на банката, който беше наложен, ще остане. Проблемът е дали освен кредитирането, тази банка трябва да прави и нещо друго, особено в условията на криза“.
Ако ББР не реагира и не подпомогне държавата и хората в тази кризисна ситуация, то този инструмент е безсмислен, а той е създаден именно с тази цел, допълни Карадимов. „Държавата се гърчи как да спаси болниците, които могат да фалират. И аз питам – възможно ли е дали ББР, ако направи анализ и установи, че кредитното затруднение на болниците са, защото е криза, защото парното е скъпо, токът е скъпо и т.н., и питам – възможно ли е ББР да купи дълга на болницата, да сконтира задължението към доставчиците. ББР ще влезе в ролята на кредитор на болницата, а насреща ще има един платец – Касата и оттам ще си получи парите. Между другото правителството е приело такава прорграма за подпомагане на болниците, но тя не е влезла в действие. Ако банката просто раздава едни кредити, излиза, че този който не може да вземе кредит от търговска банка, ще отиде в ББР.“
Министър Пулев ми предложи да стана шеф на Надзора на банката, неговите виждания изцяло съвпадат с моите. „Аз съм председател на Надзорния съвет, а той няма право да се меси в оперативната дейност на банката. Оперативната дейност се ръководи от Управителния съвет. Аз разбирам от управление, банката има нужда от управление и формиране на ключови политики и визии, а има професионален УС, който след това ги изпълнява“.