Георги Събев: Продоволствена криза в България като държава член на ЕС не може да има
Секция: Анализи
13 Ноември 2022 06:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Георги Събев: Продоволствена криза в България като държава член на ЕС не може да има

/КРОСС/ Продоволствена криза в България като държава член на Европейски съюз не може да има. Ние сме член на единен пазар, в който един дефицит бързо ще се запълни. Това каза заместник-министърът на земеделието Георги Събев в предаването „Говори сега" по БНТ.

В сектора на зърнени и маслодайни култури страната ни е обезпечена, тъй като е производител, посочи той. Възможностите за отглеждане на млечни животни обаче намаляват, тъй като все по-малко хора се занимават с тази дейност. В същото време се наблюдава нарастване на отглеждането на месни животни. Според него обаче няма опасност от дефицит на млечни продукти на българския пазар.

„Има производства, в които сегашната статистика не е такава, каквато е била в едни други периоди, но има и промяна в поведението на българския потребител. Българинът свикна и през зимата да търси пресни плодове и зеленчуци", заяви Събев.

Цените на много продукти, традиционни за българската кошница, са скочили изключително много през последните месеци, отбеляза той. Не пожела да се ангажира с еднозначна оценка дали на пазара се наблюдава спекула по отношение на тези продукти, но отбеляза, че се наблюдава сериозен скок на много суровини, включително на торове и електроенергията, а това неминуемо се отразява върху крайната цена.

Заместник-министърът на земеделието подчерта, че българските фермери имат много високи производствени разходи. По думите му Европейската комисия е поставила въпроса за ангажиране на финансов ресурс от кризисния резерв в сектора на земеделието в размер на 450 милиона евро годишно с цел намаляване на ценовия натиск за производствените разходи.

Събев отбеляза, че до момента в България не се е подпомагала схема за отглеждане на млади телета. Служебният кабинет е разработил схема по Програмата за развитие на селските райони и ще бъде предоставен финансов ресурс на животновъди, отглеждащи мъжки телета на възраст между 6 и 24 месеца - по 120 лева на животно.

В Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони са предвидени мерки, които да помогнат на българските потребители да се върнат на родния пазар, заяви Събев. Голям финансов ресурс е насочен към растениевъдството и животновъдството.