При масирани кибератаки, съюзниците от НАТО следва да имат готовност за адекватна и бърза реакция
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Ноември 2022 15:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
При масирани кибератаки, съюзниците от НАТО следва да имат готовност за адекватна и бърза реакция

/КРОСС/ С цел превенция и защита, съюзниците следва да имат готовност за адекватна и бърза реакция, при масирани кибератаки срещу критична инфраструктура и евентуален пробив в нея. Около това се обединиха всички участници в конференцията „Ангажираност на НАТО за киберотбрана 2022“. 

Заместник-министърът на електронното управление Атанас Мазнев бе начело на българската делегация в конференция „Ангажираност на НАТО за киберотбрана 2022“, която се проведе в Рим на 9 и 10 ноември. 

„България приветства изграждането на споделен виртуален капацитет за подкрепа при киберинциденти и го намира за нужно и навременно, с оглед на постоянно увеличаващите се атаки. Те вече не са само с цел финансови облаги, а и за постигане на политически цели.“ – това заяви по време на конференцията Атанас Мазнев. Той подчерта и изключителното значение за взаимодействието между страните от Европейския съюз и тези извън него – САЩ, Великобритания и др. Това взаимодействие акцентира към нуждата от координиране на развиващите се дейности и проекти в рамките на НАТО.

Домакин на конференцията бе италианското Министерство на външните работи и международното сътрудничество, със съпредседателство на САЩ и подкрепено от Международния секретариат на НАТО. В нея участие взе и генералният секретар на НАТО, Йенс Столтенберг, постоянните представителите от делегациите в НАТО, както и световни експерти, в областта на киберсигурността, от всяка държава участник във форума. Сред основните цели на конференцията бе постигане на високо ниво на сътрудничество, взаимопомощ  и съвместна работа по отношение на киберсигурността.

По време на форума зам.-министър Атанас Мазнев получи покана и от латвийската делегация. Желанието от тяхна страна е България  да вземе участие в Среща на върха на НАТО на кибершампионите: мост между трансатлантическия и азиатско-тихоокенския регион, която ще се проведе през 2023 г. в Латвия.

Като резултат от срещата в Рим, Министерство на електронното управление ще посрещне македонска делегация тази седмица. По време на срещата ще се обсъдят добрите практики от българска страна в сферата на киберзащитата.