/КРОСС/ Политическите лидери не знаят какво да правят, закъсняват в разговорите за позиции и политики - какво трябва да се направи и как да се направи. Това каза в студиото на БНТ "Денят започва" доц. Наталия Киселова - преподавател по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски". Тя припомни, че президентът Радев категорично заяви, че няма да е "архитект на коалиции".
Още в нощта на изборите партиите трябваше да осъзнаят, че президентът няма да бъде медиатор, посредник, независимо, че в българската теория на конституционното право, но и в практиката някои от коментаторите считат, че той е посредник като неутрална власт. Президентът Радев не е привърженик на тази теория и остави партиите, които прескочиха 4-процентната бариера и ги остави сами да търсят пътя един към друг. От тази гледна точка, времето, което им дава, трябва да бъде оползотворено, каза доц. Киселова в отговор на въпрос защо президентът не бърза да връчва първия мандат и забавянето дава ли резултат.
Според нея в рамките на Народното събрание ние все още сме свидетели на "маркиране на територия" - кое от малцинствата ще успее да привлече подкрепа от другата страна, за да се стигне до мнозинство, макар и крехко.
Партиите не могат да намерят онзи, които да бъде посредник, медиатор, ако щете пратеник между двете спорещи страни, за да се постигне някаква отстъпка, обобщи тя.
По думите й "Български възход" е по-скоро в блоката на ГЕРБ и ДПС, от другата страна са "Продължаваме Промяната", БСП и "Демократична България", а "Възраждане" се явява като нещо трето. Първият блок е склонен да търси решение с първия и третия мандат за съставяне на правителство, докато вторият е склонен да концентрира усилия във втория.
Независимо в кой от трите варианта ще се стигне до някаква форма на съгласие, казано с всички условности, политическите лидери закъсняват в едно - всяка една от страните заявява, че ако получи мандата, ще положи всички усилия, но усилията вече трябваше да са започнали, подчерта доц. Киселова.