Депутатите от енергийната комисия подкрепиха възможен държавен контрол върху "Лукойл"
Секция: Анализи
07 Декември 2022 16:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Депутатите от енергийната комисия подкрепиха възможен държавен контрол върху "Лукойл"

/КРОСС/ Депутати от Комисията по икономика в парламента поискаха държавен надзор на "Лукойл Нефтохим" - Бургас. Законопроектът беше гласуван на първо четене в комисията с цел защита на националната сигурност при извънредни обстоятелства като прекъсване на доставките или спиране на производството, пише БНР.

Проектопредложението предвижда надзор над целия сектор "Петрол и петролни продукти", който ще се осъществява от търговски управител, назначен от министъра на икономиката при преценка на необходимостта от консутативния съвет на министерството, обясни вносителят на законопроекта и председател на Комисията Мартин Димитров:

"Става дума само за оперативно управление. Този търговски управител се назначава за определен срок - 6 месеца, като този срок може да бъде удължен еднократно - пак за 6 месеца".

Министърът на икономиката Никола Стоянов подкрепи предложението:

"Искам да подчертая, че (става дума) за принцип, не е конктерно насочено към някоя компания. Смятаме, че рискът да се случат такива събития и да използваме тази опция е малък. Въпреки това смятам, че трябва да имаме инструментариума да реагираме в различни ситуации".

Анализатор: И без руски нефт няма да има промяна в цената на горивата

Остро възражение дойде от Румен Гечев от БСП, който видя риск за националния интерес:

"С това решение ние всъщност казваме на собственика - добър ден, благодаря ви за собствеността, ние ще я управляваме известно време, ако се наложи. Руската страна, без да е взела решение за другите страни, може да реши - вие влизате в нашата собственост да я управлявате, ние ще ви спрем доставките на петрол".

Законопроектът бе приет с уговорката за промени в рамките на две седмици до второто гласуване в комисията.