На Енцелад са открити всички елементи на живота
Секция: Наука
18 Декември 2022 14:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На Енцелад са открити всички елементи на живота

/КРОСС/ Енцелад е един от големите спътници на Сатурн. Повърхността му е покрита с дебел слой лед, а от разломите в леда от време на време бликат гейзери. Това показва, че там, на дълбочина, има доста обширен океан от течна вода. Това прави Енцелад едно от най-обещаващите места за търсене на извънземен живот. Тази възможност се посочва и от анализа на неговата вода - в нея е открит и метан, и по-сложни органични молекули.

През годините на изследвания в гейзерите на Енцелад са открити съединения на водород и кислород, въглерод, азот и сяра - почти всички съставки, които изграждат биомолекулите. А наскоро към този списък беше добавен и последният елемент, фосфор, който служи като ключов компонент на нуклеиновите киселини. Това съобщава ЯсухитоСекине на среща на Американското геофизично общество (AGU), проведена наскоро в Чикаго.

Секине и колегите му от Токийския технологичен институт са използвали данни от сондата „Касини". Работейки в системата на Сатурн, апаратът е събрал информация за химическия състав не само на газовия гигант и спътниците му, но и на неговите искрящи пръстени. В този случай учените се интересували от веществата на пръстен Е, където попада веществото, изхвърлено от гейзерите на Енцелад. В него са открити частици, изключително богати на натриев фосфат.

Съдейки по тяхното количество, подледниковият океан на спътника може да съдържа това вещество в концентрации от един до 20 милимола, което е на порядъци по-високо, отколкото в океаните на Земята, където фосфорът е изключително дефицитен и търсен елемент. Авторите на изследването предполагат, че на Енцелад той попада във водата от дъното, при разтваряне на апатитите, които се намират в изобилие в състава на някои метеорити. Това означава, че те са присъствали и в ранната Слънчева система, когато се е формирал спътникът.

Откритието прави Енцелад още по-интересно и обещаващо място от гледна точка на търсенето на следи от извънземен живот. Може би това ще ускори работата по такива проекти, включително мисията на ESA, която засега е планирана да стартира едва след 2035 г.