Билингвистичните деца имат тези 5 предимства пред останалите
Секция: ЛЮБОПИТНО
19 Януари 2023 18:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Билингвистичните деца имат тези 5 предимства пред останалите

/КРОСС/ Билингвизмът е термин, който буквално означава двуезичие, или иначе казано - владеене на два езика. Билингвистичните деца са тези, които говорят два езика напълно свободно и еднакво ефективно, т.е. нивото им на знания по единия език не се различава от нивото им на знания по другия.

Причините за това децата в даден момент да овладеят два езика са разнородни. Въпреки това, най-често срещаните предпоставки са родители да са от различни държави, да се преместят в чужда страна, или да запишат детето на допълнителни уроци, като например такива за английски за деца.

Но далеч не е задължително детето да владее английски, за да се счита за билингвистично. Всяка комбинация от два различни езика се счита за билингвизъм. Такива примери може да са български и испански, португалски и китайски, както и много други. Затова днес ще говорим за предимствата, с които тези деца разполагат пред останалите.

1. Билингвизмът дава на децата предимство в академичните среди

Според множество проучвания, децата, които владеят два езика, имат силно развити когнитивни умения, които надминават тези при техните връстници. Независимо от възрастта и академичното им ниво (детска градина, основно училище, гимназия), билингвистичните деца често показват по-добри резултати в редица предмети отколкото тези, които владеят само един език.

Когнитивните умения се изразяват в ефективността на детето на мислят критично и да решават проблеми. Освен това двуезичните деца са много социални, добри слушатели, грамотни и добре разпознават емоциите. Всичко това, в комбинация с подобрена концентрация, оказва влияние върху академичните резултати на билингвистичните деца в тяхно предимство.

2. Възприемчивост към чужди култури, традиции и перспективи

На всички е известно, че светът днес предлага по-големи възможности, отколкото тези, които са съществували досега и с които са разполагали предците ни. Границите на страните по света са по-отворени отвсякога и почти всички те са пълни с чуждестранни студенти и емигранти, които са успели да намерят по-голям комфорт за себе си и семейството си.

 

Живеейки в такъв разнообразен свят, заобиколени от хора с различна култура, обичаи и традиции от нашите, за да живеем в хармония, е важно да сме възприемчиви към техните разбирания и перспектива към света.

 

Билингвистичните деца разполагат точно с това предимство - по-голяма и успешна възприемчивост към тези с различни разбирания от техните. Владеенето на втори език помага не само с изучаването на тези култури, но и допринася с нови социални познания към различни начини на изразяване, придобити по време на разговори с чужденци.

 

3. По-лесно се научава нов, трети език

Чували ли сте, че владеенето на втори език помага и за научаването на трети? Може би звучи логично и естествено, но освен това е потвърдено и от официални проучвания по темата. Истината е, че когато дете научи втори език, то подобрява цялостните си разбирания за това как са структурирани езиците и набира опит в начина си на изучаване.

Според същите проучвания, споменати по-горе, двуезичието може да бъде изолирано като отделен причинно-следствен фактор, който увеличава шансовете за успешно научаване на нов език. Това важи независимо какви разлики има между отделните индивиди - коефициент на интелигентност, грамотност и други.

4. Двуезичието им помага да се справят с много задачи наведнъж

Когато едно дете владее два езика, то вероятно е предпоставено към ситуации, в които се налага да се справи с чуждия, а не родния си език. То постоянно превключва между двата езика в съзнанието си, за да може да възприеме обстановката по най-пълноценния възможен начин. Някои наричат този процес “езиков мултитаскинг”.

 

Според изследвания и опити с научна цел, билингвистичните деца са по-добри в “мултитаскинг”, или иначе казано, в изпълняването на няколко задачи едновременно, отколкото децата, които владеят само един език.

 

В проучванията са включени задачи от различно естество, включително такива за свързване на букви с инструменти, както и на животински звуци с конкретния вид животно. 

5. Справят се по-лесно по време на пътешествия

Напълно нормално е децата, които владеят повече от един език, да се справят по-лесно с различна обстановка и да пътуват по-лесно извън страната, когато направим сравнение с други деца. Липсата на езикова бариера не само помага за общуването с други хора на ключови места по време на път (летище, гара, ресторант), но и подобрява самочувствието на детето.

 

Ако владее два езика, детето е по-вероятно да създаде нови социални контакти и да извлече максимална полза от пътешествието. Освен че ще може да разбира езика в иначе трудни за преодоляване ситуации, то ще може да попие от местната култура, традиции и обичаи, и така да си създаде спомени за цял живот.