Навършват се 131 години от първия брой на вестник "Военни известия"
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Февруари 2023 10:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Навършват се 131 години от първия брой на вестник "Военни известия"

/КРОСС/ На 14 февруари от 14.00 ч. в Зала "Тържествена на Централния военен клуб Информационният център на Министерството на отбраната, под чиято шапка са военните медии - вестник "Българска армия", Военния телевизионен канал и информационния сайт armymedia.bg., ще отбележат своя професионален празник, съобщиха от Министерството.

Преди 131 години на 14 февруари 1892 г. излиза първият брой на вестник "Военни известия", който се явява и първият ведомствен военен вестник в България. След Първата световна война военното министерство променя заглавието на вестника, което става "Народна отбрана", а след Втората световна война продължава да излиза като "Народна войска". През 50-те години на 20-и век изданието е "Народна армия", а в началото на 90-те - "Българска армия".

Според изследователи това е най-старият институционален военен вестник в Европа, а в света по-стар е само американският вестник "Звезди и нашивки" ("Stars and Stripes"), който започва да се печата по време на Гражданската война (1861-1865 г.), но в историята му има големи прекъсвания, докато българското военно издание никога не е спирало.

Неговата функция винаги е била една и съща - да отразява и популяризира българското военно дело, да защитава честта и достойнството на българския воин. На военния вестник са сътрудничили най-големите класици на българската литература като Иван Вазов, Кирил Христов, Антон Страшимиров, Елин Пелин, Йордан Йовков, Георги Райчев, Теодор Траянов, Ламар, Николай Райнов, Павел Вежинов, Веселин Ханчев, Радой Ралин и много други изтъкнати автори.

През 1948 г. с Указ № 16 на НС на НРБ и ПМС № 7 вестникът е отличен с почетен орден за особени заслуги по време на Отечествената война на България за мобилизиране на бойния дух на армията. През 2004 г. за 60-годишнината от излизането на първия брой на в. "Народна войска" е награден от тогавашния държавен глава Георги Първанов с "Почетен знак на президента". Така той се явява първото българско периодично издание, което е удостоено с това високо отличие.

Военният телевизионен канал стартира на 7 януари 2003 г. Първоначално програмата се излъчва от гр. Шумен и е с продължителност 4 часа дневно. От 1 март 2004 г. ВТК вече се излъчва от София и е с 24-часова програма. За разпространение на телевизионната си програма има

сключени договори с над 70 кабелни оператора. Разпространява се и чрез сателит на територията на страната, Балканския полуостров и цяла Европа. Чрез интернет и сателит програмата на ВТК е достъпна в повече от 200 държави по света.

Днес военните печатни и електронни медии са под шапката на Информационния център на Министерството на отбраната, където са интегрирани и оnline в общата си интернет платформа в информационния сайт на центъра - armymedia.bg.