Мика Зайкова: До април имаме дефицит 1,3 милиарда
Секция: Анализи
30 Април 2023 17:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мика Зайкова: До април имаме дефицит 1,3 милиарда

/КРОСС/ До април имаме дефицит 1,3 милиарда, като имате предвид, че в края на годината с парите от Плана за възстановяване похарчихме само 100 милиона и си намалихме изкуствено дефицита. Само че трябва да върнем тия пари обратно, да направим проектите, освен това всички проекти в ПВУ искат съфинансиране, т.е. трябва да дадем още малко пари. Това каза финансистът Мика Зайкова в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

Народните избраници според нея нямат капацитета да решат така създалите се проблеми с бюджета.

Бившият социален министър Иван Нейков коментира, че ако чакаме съставяне на правителство, няма да имаме бюджет.

Според него предложеният от служебния кабинет бюджет е най-лесният вариант за народните представители. „Министерството на финансите им показа съчетание от разни пръсти и им каза: ето ви бюджет, но с такъв дефицит, че никой вече не смее да поиска и стотинка отгоре. Сега задачата е: ето ви бюджет, ето ви 6% дефицит - хайде сега режете, ако искате да влизаме в еврозоната.

По думите му никоя от партиите в парламента няма капацитета да направи нов бюджет, извън Министерство на финансите.

Според него пътят за затваряне на дефицита минава през капиталови разходи и използване на средствата от ЕС, а не през орязване на социални разходи.

Бившият заместник-министър на икономиката Димитър Маргаритов коментира, че с така предложения от служебния кабинет бюджет, вместо да се намери изход от кризите, ще се влезе в спирала на спорове и недоизяснени параметри. „В най-добрия случай един евентуален следващ служебен кабинет просто ще получи няколко добри чека, за да харчи. А понеже служебното правителство не е призвано да провежда политики, ако ще се върви към това, по-добре е да се върви към принципа на финансовия автоматизъм, който действа и към момента", заяви той.

Бюджет на държавата трябва да бъде приет от редовно правителство, независимо колко време е необходимо да бъде изготвен той, и от компетентен парламент.

По думите му нито държавата в икономически план, нито обществото са готови за шоково влизане в еврозоната в този момент. „Защо тогава ние трябва да се напъваме да търсим изпилването на 3-те процента, като може да се постигне разумен компромис в парламента и влизането в еврозоната да стане по нов сценарий", коментира Маргаритов.