Росен Христов: Оборудването и площадката на АЕЦ „Белене” са в състояние за експлоатация
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Май 2023 11:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Росен Христов: Оборудването и площадката на АЕЦ „Белене” са в състояние за експлоатация Това коментира министърът на енергетиката в „Събуди се”

/КРОСС/ Виждаме ясна стабилизация на пазара на ток - не само в България, но и в европейски мащаб. Очаквам тенденцията да се запази и няма причина цените на тока да бъдат извън нормалните. Тези на газа също се стабилизираха. Това коментира министърът на енергетиката Росен Христов в „Събуди се".

„Проблемът с ТЕЦ-овете и мините в „Маришкия басейн" е в два аспекта. Единият е свързан с производството на електроенергия и енергийната сигурност, а другият е социалният елемент. В сектора работят няколко десетки хиляди души", поясни министърът.

Христов посочи, че преговорите с Европейската комисия текат по график, като се представят различни варианти. „Работим за намаляване на ангажимента за постигане на ниско ниво на емисиите, за сметка на производство на електроенергия от възобновяеми източници", допълни той.

„Бях на проверка на площадката на АЕЦ „Белене" - процесите по консервация и поддръжка на площадката са на най-високо ниво. Оборудването и площадката са в състояние за експлоатация", обясни министърът на енергетиката.

Христов подчерта, че актив за 2,5 млрд. стои години наред без развитие и струва милиони на година за поддържане. Затова договарят предпроектно проучване, за да може проектът да бъде реализиран.