Как космическите пътувания влияят на мозъка
Секция: Наука
13 Юни 2023 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как космическите пътувания влияят на мозъка

Ново проучване, финансирано от НАСА

Възстановяването отнема три години

/КРОСС/ Проучване, финансирано от НАСА, документира как космическите пътувания влияят върху състоянието на човешкия мозък, съобщи Ройтерс. Астронавтите, които са участвали в мисии до Международната космическа станция (МКС) или с космическите совалки на НАСА в продължение на най-малко шест месеца, са имали значително разширени мозъчни вентрикули, съобщи "Труд бг".

Мозъчните вентрикули са кухини в главния мозък, които съдържат гръбначно-мозъчна течност. Тази безцветна и водниста течност предпазва мозъка от внезапни удари и премахва отпадъчните вещества. Експертите сканираха мозъците на 30 астронавти и установиха, че пълното възстановяване на вентрикулите след такива пътувания отнема три години. Това означава, че този интервал е наложителен между провеждането на по-дългите космически мисии.

Осем от участниците в проучването са били в мисии на космически совалки за около две седмици. Осемнадесет са били на мисии на МКС за около шест месеца, а четирима – за около година. Обемът на мозъчните вентрикули сред астронавтите, учасгтвали в по-кратки мисии, е минимално променен или съвсем същият. Уголемяването се наблюдава при астронавтите след мисии, продължили шест или повече месеца.

Няма обаче разлика в обема между тези, които са прекарали минималните шест месеца в космоса и онези, които са летели в продължение на една година. Фактът, че разширяването не се е влошило след шестте месеца, е добра новина с оглед на бъдещите мисии до Марс, при които е възможно астронавтите да прекарат две години в микрогравитация по време на пътуването.

Условията на микрогравитацията предизвикват и други физиологични ефекти поради намаленото физическо натоварване върху човешкото тяло. Това включва костна и мускулна атрофия, сърдечно-съдови промени, проблеми със системата за баланс във вътрешността на ушите, както и синдром, засягащ очите. Проблем е и повишената опасност от развиване на раково заболяване поради излагането на слънчева радиация, което се превръща в по-опасен фактор, колкото повече астронавтите се отдалечават от Земята.