Кисинджър: Настоящият вектор на отношенията между САЩ и Китай може да доведе до конфликт
Секция: СВЯТ
16 Юни 2023 11:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кисинджър: Настоящият вектор на отношенията между САЩ и Китай може да доведе до конфликт

/КРОСС/ Настоящият формат на отношенията между Съединените щати и Китай, по-специално различията относно Тайван, може да доведе до конфликт между тези две страни в бъдеще. Това мнение изрази бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър в интервю за Bloomberg.

„Като се има предвид настоящата траектория на отношенията, смятам, че е възможен военен конфликт", каза още Кисинджър.

В същото време Кисинджър добави, че "настоящият вектор на отношенията със САЩ и Китай трябва да бъде променен".

Бившият ръководител на американското външнополитическо ведомство посочи, че Китай и САЩ в момента се смятат взаимно за основна заплаха: "Има уникална ситуация, в която всяка от страните представлява най-голямата заплаха една за друга, каза той. Най-голямата заплаха за Китай е Америка, според тях, и обратно."

Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г., когато останките от силите на Гоминдан, водени от Чан Кайши (1887-1975), избягаха на острова, след като бяха победени в гражданската война в Китай. Оттогава Тайван запазва знамето и някои други атрибути на бившата Китайска република, които са съществували на континента преди комунистите да дойдат на власт. Според официалната позиция на КНР, подкрепена от повечето страни, включително Русия, островът е една от китайските провинции.

Съединените щати прекъснаха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и ги установиха с КНР. Признавайки политиката на "единен Китай", Вашингтон в същото време продължава да поддържа контакти с администрацията на Тайпе и доставя оръжие на острова. Напрежението в района на Тайванския пролив сериозно ескалира, след като тогавашният председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети острова на 2-3 август 2022 г.

„Бих искал Русия да признае, че нейните отношения с Европа се основават на определени споразумения и някакъв вид консенсус. Вярвам, че тази война, ако приключи правилно, ще направи такъв изход възможен", коментира Кисинджър.

Според Кисинджър "все по-важно е" страните в конфликта в Украйна да започнат да мислят как да го прекратят чрез дипломация. В същото време, отбеляза той, не трябва да се допуска вариантът „отслабването на Русия до състояние на недоволна безпомощност", защото това би довело до ново напрежение.