Нобелови лауреати споделят научни достижения и опита си с млади учени на форум в Германия
Секция: Наука
25 Юни 2023 14:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нобелови лауреати споделят научни достижения и опита си с млади учени на форум в Германия

/КРОСС/ Пандемията от КОВИД-19 от последните години показа на света нуждата и значимостта от обмена на знания, идеи и опит между учените. Повече от 70 години най-ярките умове в световната наука споделят опита и научните си достижения с млади учени - студенти и докторанти, на форум, който се провежда в германския град Линдау, на брега на Боденското езеро. От основаването си през 1951 г. срещите на Нобеловите лауреати в Линдау са се утвърдили като уникален международен форум за научни дебати и обмен между нобелисти и млади изследователи.

Идеята за форум, който да събира учени и Нобелови лауреати от цяла Европа, е на двама лекари от Линдау, разказват организаторите на сайта на форума. Целта им в средата на миналия век е да помогнат да се сложи край на научната изолация на Германия след Втората световна война. Франц Карл Хайн и Густав Вилхелм Парад търсят съдействие от граф Ленард Бернадот, който живее на остров Майнау в Боденското езеро. Графът, който е член на шведското кралско семейство, ентусиазирано подкрепя идеята и им помага с контакти. Неговият дядо крал Густав Пети връчва първите Нобелови награди на лауреатите през 1901 г., когато е шведски престолонаследник. 

Така авторите на идеята поставят началото на форума с подкрепата на граф Бернадот и първата Европейска среща на Нобеловите лауреати по медицина събира в Линдау седем нобелисти и още 400 учени. Шведският крал Густав Шести Адолф изпраща поздравителен адрес до форума.

„Макс Борн се върна след войната и дойде в Линдау с някогашния си студент Вернер Хайзенберг, който бе останал тук и се опита да разработи германска ядрена бомба. И двамата си говореха мирно", казва Андерш Барани, бивш заместник-директор на Музея на Нобеловите награди. Той припомня, че след първата среща в Линдау граф Ленарт Бернадот е въодушевен и предлага на срещите на учените да бъдат канени млади хора, студенти, млади изследователи. Това се случва още през 1953 г. и така сбирките на брега на Боденското езеро стават форум за утвърдени и за млади учени.

Шведският граф оглавява съвета на срещите в Линдау и значително повлиява развитието на форума през последвалите десетилетия. През 1987 г. начело на организацията на форума го заменя съпругата му графиня Соня, а през 2008 г. тяхната дъщеря - графиня Бетина Бернадот, поема председателството на организацията.

Досега над 35 000 студенти, докторанти и постдокторанти са участвали в конференциите в Линдау и всеки от тях остава посланик на научния диалог, отбелязват организаторите.

Всяка от срещите в Линдау, които се провеждат ежегодно, е посветена на Нобеловите награди в една от трите научни дисциплини - физика, химия и физиология или медицина. На всеки пет години се провежда интердисциплинарна среща, а на всеки три години в германския град на брега на Боденското езеро се събират нобелисти и изследователи в областта на икономиката. В продължение на няколко дни участниците обменят знания, идеи и опит в различни формати - лекции, дискусии, научни разходки.

Миналата година се проведоха два форума - 71-вата Среща на Нобеловите лауреати в Линдау, посветена на химията и 7-ата Среща в Линдау по икономически науки.

Тазгодишното 72-ро издание на Срещата на Нобеловите лауреати в Линдау е посветена на физиологията и медицината. Тя ще се проведе от 25 юни до 30 юни и ще срещне 38 лауреати на Нобелова награда с над 600 млади изследователи от цял свят. 

Източник:БТА