“Наука за морето” - новият документален филм за Черно Море
Секция: Наука
05 Юли 2023 18:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
“Наука за морето” - новият документален филм за Черно Море Филмът тръгва на лятно турне по Черноморието

/КРОСС/ Образователната кинопродукция с автори Института по Океанология към БАН - Варна и с участието на Илияна Стоилова от сърф училище "Акаша" повежда зрителите на едно незабравимо пътешествие в Черно Море и ги учи как да го опазват. Първата прожекция е в гр. Варна на 15 юли, Фестивален и Конгресен център - вход свободен.

След официалната си телевизионна премиера (bTV на 5 юли 2023), най-новият документален филм, посветен на уникалната екосистема и опазването на Черно Море "Наука за морето" стартира своето лятно турне по българското Черноморие. Първата дата на прожекция на продукцията на Института по Океанология към БАН - Варна е именно българската морска столица на 15 юли, от 19:00 часа, във Фестивален и Конгресен център - Варна. След това филмът ще бъде показан и на 19 юли в рамките на Burgas International Film Festival 2023, като се предвиждат и още няколко дати на различни точки от родното крайбрежие, които ще станат ясни съвсем скоро!

В рамките на прожекцията във Варна на 15.07 публиката ще получи възможност да се срещне лично с авторите на продукцията от Института по Океанология и да зададат своите въпроси по време на специална дискусия.

Автори на "Наука за морето" са учените от екипа на Института по Океанология, а продуценти - Bearfrost Production. режисьори на продукцията са Стоил Димитров и Борислав Камилов, сценарист -Марина Желева, а в главната роля ще видим набралата широка популярност сърфистка и еко-активист Илияна Стоилова от сърф училище "Акаша", които познаваме покрай предизвикателството Wind2Wind и филма "Море на вятъра" (2018).

Илияна Стоилова влиза в ролята на водещ и изследовател, който потегля на едно опознавателно морско пътешествие в морето, като паралелно се среща и представя работата на българските учени от Института по Океанология и най-впечатляващите им резултати.

"Наука за морето" показва по интригуващ начин дейностите по измерване и изучаване на динамиката на водните маси; формите на брега и морското дъно, както и ресурсите, намиращи се там; геоложката и сеизмична история на басейна и съвременните проявления, крайбрежната динамика, свързана с въздействието на вълните, теченията и движението на седиментите, и разбира се, живите организми - от най-микроскопичните до едрите риби и бозайници.

Филмът разказва за Института по океанология, но основната му идея не е да представи ИО сам по себе си, а чрез работата на учените да акцентира върху проблемите на Черно море. Някои от тях се появяват в публичното пространство, но често не се разглеждат в тяхната сложност и взаимообвързаност. На заден план остават и усилията, които учените полагат за утвърждаване, а в някои случаи и за оцеляване на морската наука.
Защо Институтът по океанология е важен?
"Морската среда е многолика и е арена на различни взаимодействия, затова при нас множество дисциплини са съсредоточени на едно място. Днес ИО е уникален научен център. Тук измерваме и изучаваме динамиката на водните маси, техните физико-химични характеристики; формите на брега и морското дъно, както и ресурсите, намиращи се там; геоложката и сеизмична история на басейна и съвременните проявления, крайбрежната динамика, свързана с въздействието на вълните, теченията и движението на седиментите, и разбира се, живите организми - от най-микроскопичните до едрите риби и бозайници. Всички тези звена са свързани помежду си и са част от черноморската екосистема. Изучаването и запазването на крехкия ѝ баланс е наше основно призвание и предизвикателство.
Нашата задача като учени е не само да изучаваме особеностите на морето, но и да разглеждаме изменението на различните процеси в тяхната взаимна обвързаност със Световния океан. Изследваме също и това как човекът влияе върху морската среда.
Независимо от това, колкото и напреднала да е, науката може да остане неразбрана, ако не се опитва да сподели посланието си с тези, за които се прави, а именно хората. Защото нашата задача като учени е да обясняваме явленията в морската среда и да предлагаме решения за проблемите както на отделните хора и общностите, така и на управляващите, свързани с разумното използване на морските ресурси, намаляване на замърсяването, съхраняване на бреговете и в крайна сметка за здравето на морската екосистема и хората.", споделят създателите на "Наука за морето" от Института по океанология към БАН, Варна.
"Наука за морето" е осъществен с подкрепата на Тотал Инженеринг.
Входът за прожекцията на "Наука за морето" на 15 юли във Варна е СВОБОДЕН!
Официален трейлър на "Наука за морето":
https://vimeo.com/manage/videos/840841352
Присъединете се към официалното Фейсбук събитие - прожекция Варна: https://shorturl.at/eoHW6
Повече за Института по океанология към БАН, Варна:
http://io-bas.bg/old_index.html
https://www.facebook.com/profile.php?id=100054655740909
Продуцентска компания Beardfrost Production:
http://beardfrost.com/


________

"Наука за морето" 2023 (44', цветен)


режисура, камера и монтаж: Стоил Димитров и Борислав Камилов
участват: Илияна Стоилова / Akasha surf school ; екип на Институт по океанология - БАН

сценарий: Марина Желева
звук: Алексей Цветанов
асистент режисьор: Вихра Шопова
камера асистент: Валентин Деневски
цветови корекции: Анастас Шипков
продукция на: Beardfrost Productions