Десетилетие в иновативното изкуство отбелязва фестивалът 180°
Секция: КУЛТУРА
06 Юли 2023 13:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Десетилетие в иновативното изкуство отбелязва фестивалът 180°

/КРОСС/ За своята кръгла годишнина фестивалът за иновативно изкуство 180° акостира на няколко локации в София заедно с артисти от над десет държави, сред които България, Германия, САЩ, Бразилия, Чили и Индия. Програмата на юбилейното издание е обещаваща и изпълнена с големи имена в сферата на експерименталните музика, визуални изкуства, танц, театър и пърформанс. Входът за събитията е свободен.

Артистичните пърфо/рманси започват на 21 юли в „Топлоцентрала", където публиката може да гледа и чуе EXISTINCT - завладяващ спектакъл с участието на Ансамбъл Модерн (Германия), една от водещите формации за съвременна музика, театралната режисьорка Ксения Раввина (Германия/Русия) и артистичния екип на 180° - Александър Хаджиев и Михаела Добрева. Заедно те разработват необикновен пърформанс, който има своята световна премиера през март 2023 г. в рамките на поредицата от концерти на Ансамбъл Модерн Checkpoint. Сега, за пръв път българската публика има възможност да се присъедини към преживяването, като се впусне в изследване на съвместното съществуване на минало, настояще и бъдеще и прескочи всякакви музикални граници. Вечерта продължава с откриващо фестивално парти отново в „Топлоцентрала".

В дните от 24 до 28 юли фестивалът готви силна поредица от събития с местни и чуждестранни артисти, които се обединяват в три творчески екипа, за да представят интерпретациите си върху абстракната тема, зададена от организаторите на фестивала: 42. Сред участниците в десетото издание на 180° са композиторът Пабло Гаретон (Чили), който смесва камерна музика с електроника, саунд арт, видео инсталация и пърформанс; хореографката Сара Бизока (Италия), победителка в конкурса Premio Roma (2022) за видео танц с "binAria"; турската виолончелистка Елиф Димли с многобройни изяви като солист с различни оркестри; и художникът Михаил Михайлов, който представи България на Венецианското биенале през 2022 г. с проекта „Ето къде си".
Част от програмата на фестивала са още работилниците за креативност за ученици от училищата по изкуствата, Лабораторията за импровизации на 180° под ръководството на контрабасиста Ивар Робан Кржич (Хърватия), за която до 18 юли могат да кандидатстват студенти по музика и професионални музиканти, както и артистичната колаборация на студенти по изкуствата от България и Германия, организирана съвместно с Гьоте-институт България (27 юли).

Всичко това следва да подгрее публиката достатъчно добре за последната фестивална вечер (28 юли), когато по традиция се представят финалистите в конкурса за късометражен ням филм Videomotion, които ще бъдат озвучени от музикантите на 180° чрез импровизация на живо, а победителят ще бъде избран чрез гласуване от публиката и ще получи награда в размер на 300 лв. Всички желаещи да участват в конкурса за късометражен ням филм на 180° могат да изпратят видеата си тук.

„Вече 10 години едно абстрактно и доста далечно от традиционните посоки на изкуството събитие успява да се задържи и етаблира не само в културния календар на столицата, но и се позиционира на картата на европейската културна сцена", разказва за развитието на фестивала 180° артистичният му директор Александър Хаджиев.


Подробна информация за юбилейната програма и участниците в десетото издание 180°: 180-degrees.org, facebook.com/180degreesfest и @180degreesfest.

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Столична община, като част от Календара на културните събития за 2023 г. и програма „Култура", Национален фонд „Култура", Гьоте-институт България, Италиански Културен Институт в София и Европейски фестивален фонд за изгряващи артисти - EFFEA.