Ето къде да видим съкровището, което пази най-големите БГ мистерии
Секция: КУЛТУРА
23 Юли 2023 13:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ето къде да видим съкровището, което пази най-големите БГ мистерии

/КРОСС/ Най-голямото българско съкровище - Вълчитрънското, ще гостува в залата на Археологическия музей в Пловдив до 18 ноември. Изложбата „Власт и сила" ще бъде открита на 25 юли. В нея са предвидени за първи път и серия беседи на английски за чуждестранните туристи и чужденците, които са приели Пловдив за свой дом.

Вълчитрънското съкровище е смайващо, тежи 12,450 кг, изработено е от 23-каратово злато, добито по българските земи, и е най-голямото съкровище в Европа от късната бронзова епоха. То дойде за първи път под тепетата през 2019 г., съобщава "Марица".

В мрачния 28 декември 1924 година в лозята до плевенското село Вълчитрън се разиграва една археологическа драма. Братя Цветанови са хванали лопатите в лозето си с помощта на десетина ратаи. Те работят наравно с работниците си и в един момент от съвсем плитко - по-малко от педя от земята, едната лопата удря друг метал!
Цветанови бързо разкопават мястото и попадат на 13 потъмнели и покрити със спечена пръст съдове. Решават, че това е пиринч. „Около съдовете няма запазени остатъци от текстил, с който да са били обвити. Такива нещо рядко се откриват по нашите климатични условия", обяснява уредникът в Археологическия музей Екатерина Илиева.

Братята натоварват на каруцата откритието си и вкъщи решават, че най-големият съд, леко потъмнял „пиринч", който тежи 4,395 кг, може да се използва за нещо полезно - да сипват в него помията за прасето си. След няколко дни от търкането на четинясалата свинска зурла в ръба на съда, той изведнъж блесва като чисто злато! Едва тогава Цветанови за първи път допускат, че това може би не е пиринч, а злато.

По това време все още не съществува изградена сред българите култура, че древните предмети имат културна стойност и трябва да се предават на държавата. Според действащия тогава закон, половината от стойността на находката се заплаща на откривателите.

„За това, че братята така и не предават съкровището в началото, можем да допуснем, че не са знаели как стои законово този въпрос. Или са сметнали, че голямото тегло на съдовете - над 12 килограма, е повече от паричната награда, която ще вземат", добавя Екатерина Илиева.

Когато осъзнават, че съдовете са златни, те започват да режат парчета от златото и да го използват. Рязани са части от петте малки похлупаци. Използвали са вероятно лозарска ножица или такава за рязане на тел. Сега три от петте малки похлупака са сериозно увредени.

Един зъболекар в Плевенско съобщава на властите за съкровището. По това време все още масово хората си правят златни зъби. „Той забелязва, че определени лица разполагат със значително количество злато, и подава сигнал към властите. Така научаваме за това съкровище. Нямаме представа дали съдовете са били повече", обяснява г-жа Илиева.

Вълчитрънското съкровище е второто най-старо злато, намерено по нашите земи след това от Варненския некропол - от 15. век пр. н. е. Изработено е в късната бронзова епоха. Специалният анализ показва, че златото, използвано в него, е добито по нашите земи, а не идва от Трансилвания или Мала Азия. Това се доказва от спектралния анализ, който показва специфично наличие на калай, което се среща само в златните находища между Дунава и Егейско море.

Съдове от такова злато са откривани в България, Източна Румъния и в района на Одеса.

Мистерия е предназначението на считаните за похлупаци съдове. В тях има апликации от сребро, от долната им част - много сложна структура, чието предназначение е загадка за учените. „Предполага се, че може да са били нещо като цимбали, с които се издава звук", казва Илиева. Тези ритуални звуци са били свързани с култа към божественото дете Загреус в Тракия.

Теорията обаче вече е отхвърлена от науката заради специфичен златен ринг в края на съдовете, който би попречил те да се използват за издаването на звук. Вероятно са били похлупаци на други керамични, богато украсени съдове.

Най-непонятното нещо от Вълчитрънското съкровище е т. нар. триделен съд. Трите му златни части са свързани с тръбички. Дръжката отзад е от сребро и по-скоро прилича на част от машина, отколкото от ритуален съд. За какво е използвана тази „златна троица", науката няма обяснение. „Вероятно такива съдове са използвани за консумиране на вино и напитки, които имат и ритуална стойност", предполага Екатерина Илиева.