Костадин Филипов: Историческите фалшификации, които се използват от РСМ, ще продължат напред
Секция: Коментари
11 Август 2023 10:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Костадин Филипов: Историческите фалшификации, които се използват от РСМ, ще продължат напред

/КРОСС/ „Резолюцията на САЩ за македонския принос повтаря по-скоро документ от м.г. Дори и сега да не бъде приета, опитите (за внасяне на подобна резолюция по света) ще продължат. Преди месец Бундестага гласува подобна резолюция за подкрепа на македонския език, история и култура. Това даде нов импулс на представителите на това сдружение в САЩ да направи нов опит и да получи подкрепа на американските институции". Това заяви журналистът Костадин Филипов в предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS.

Повод за думите му е внесения в Конгреса на САЩ проект на резолюция от републиканския сенатор Майк Браун, с която се иска септември 2023 г. да бъде обявен за „месец на македонско-американското наследство". Авторът на такъв проект е "Обединената македонска диаспора". Според проекто-резолюцията през септември трябва да има честване на езика, историята и културата на македонските американци и техния принос към Съединените щати. Междувременно от сдружение "Потомците на бежанци и преселници от територията на Северна Македония и приятели" внесоха в българския парламент предложение за "предприемане на необходимите действия" срещу внесения в Конгреса на САЩ проект на резолюция.

Според Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека в БАН, има три опита да бъде прокарана подобна резолюция. „Двата предишни опита бяха неуспешни, тъй като и Камарата на представителите, и Конгреса, на практика отхвърлиха тези предложения. Тогава имаше доста активна дейност от българските емигрантски общности в САЩ. От Скопие вероятно се надяват, че поради краткия срок обществения фактор вероятно няма да може да се мобилизира и да противодейства", каза Ташев.

По думите му към момента има поне 2 изпратени апела от страна на българи, живеещи в САЩ. „Вчера изпратихме обръщение към Народното събрание, защото смятаме, че най-адекватният контакт с Конгреса на САЩ би бил с парламента", каза ученият. Той е оптимист, че подобна резолюция не би стигнала до гласуване в Сената на САЩ.

Целта на подобна резолюция, според Филипов, е смекчаване на позицията на ЕС за промените в Конституцията на РС Македония. „Историческите фалшификации, които се използват от РС Македония, ще продължат напред. Основен аргумент ще бъде: щом Американският конгрес приема такава резолюция, вие трябва да се съобразявате с нея", обясни Костадин Филипов.

Ташев смята, че американската резолюция няма да бъде приета в Конгреса на САЩ. „Тя се различава от приетия документ в германския парламент, в който се казва, че има съвременен език и култура. Внесената проекто-резолюция в САЩ започва от 1880 г. като се смята, че през този период е имало етнически македонци и македонски език и те са дали своя принос за развитието на Америка", каза изследователят.

Той е категоричен, че до 1944 г. няма данни за наличието на етнически македонци в САЩ. „Всички документи, които са правени от македонската емиграция тогава, са на книжовен български език. Едва след 1944 г. започва пропагандирането на македонизма от кръгове, тясно свързани с комунистическия режим на Югославия, България, Коминтерна. През 1947 г. ФБР прави разследване за дейността на този тип организации и стига до извода, че те са антидържавни, терористични и малката македонска организация, за която се твърди, че има принос за развитието на САЩ е забранена. Нейните лидери са изгонени от САЩ. Те са издавали вестник „Народна воля", който и днес сеператистката организация ОМО-Илинден издава в България", каза Спас Ташев.