Почитаме паметта на Св. Александър Невски
Секция: Православие
30 Август 2023 13:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Почитаме паметта на Св. Александър Невски

/КРОСС/ На 30 август Православната църква почита паметта на Цариградския патриарх Св. Александър Константинополски, както и пренасяне мощите на Св. Александър Невски.

Св. Александър Константинополски живял по време на царуването на Константин Велики. Той е бил цариградски патриарх от 325 г. до 340 г., който е отстоявал чистотата на вярата. Веднъж няколко езически философи решили да се подиграят с него, като го поставят в неудобно положение.

Те отишли при него и поискали да поспорят за вярата. Свети Александър, след като ги изслушал, съвсем спокойно се обърнал към този, който бил най-напорист в нападките си и съвсем спокойно му казал:

"В името на Господа Иисуса Христа, заповядвам ти да мълчиш!" Усмихвайки се подигравателно, философът отворил уста да му отговори, но... въпреки усилията си не могъл да отрони и дума. Онемял. Това толкова го потресло, него и другите около него, станали свидетели на чудото, че повече от убедени в силата Божия, се отрекли от езичеството, обърнали се към християнската вяра и от довчерашни нейни врагове, станали нейни най-ревностни защитници.

Първият храм-паметник „Свети Александър Невски" в страната е изграден на Бакаджиците в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско робство и се намира на 15 километра от Ямбол.

В началото на 1879 година генерал Михаил Скобелев обсъжда с ямболци идеята си за построяване на храм в памет на руските войски. Решено е той да се съгради с общи усилия от българи и руси, като се построи параклис на мястото на разрушен от турците манастир.

Скобелев подарява на бъдещия храм евангелие и гравиран кръст, а строежът е завършен от ямболци с финасовата помощ на българи и руси.

Иконостасът е изработен от руски монаси, пренесен е на части и е монтиран на място, а хоругвите и иконите са донесени от Киево-Печорската лавра.

Храмът на Бакаджиците е осветен през 1884 година - 28 години преди завършването на храм-паметника „Александър Невски" в София и 40 години преди неговото освещаване.

Имен ден празнуват всички, които носят името Александър, Александра, Александрина, Александрия, Алеко, Алекси, Сашка Сашо.