/КРОСС/ На 30 август Православната църква почита паметта на Цариградския патриарх Св. Александър Константинополски, както и пренасяне мощите на Св. Александър Невски.
Св. Александър Константинополски живял по време на царуването на Константин Велики. Той е бил цариградски патриарх от 325 г. до 340 г., който е отстоявал чистотата на вярата. Веднъж няколко езически философи решили да се подиграят с него, като го поставят в неудобно положение.
Те отишли при него и поискали да поспорят за вярата. Свети Александър, след като ги изслушал, съвсем спокойно се обърнал към този, който бил най-напорист в нападките си и съвсем спокойно му казал:
"В името на Господа Иисуса Христа, заповядвам ти да мълчиш!" Усмихвайки се подигравателно, философът отворил уста да му отговори, но... въпреки усилията си не могъл да отрони и дума. Онемял. Това толкова го потресло, него и другите около него, станали свидетели на чудото, че повече от убедени в силата Божия, се отрекли от езичеството, обърнали се към християнската вяра и от довчерашни нейни врагове, станали нейни най-ревностни защитници.
Първият храм-паметник „Свети Александър Невски" в страната е изграден на Бакаджиците в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско робство и се намира на 15 километра от Ямбол.
В началото на 1879 година генерал Михаил Скобелев обсъжда с ямболци идеята си за построяване на храм в памет на руските войски. Решено е той да се съгради с общи усилия от българи и руси, като се построи параклис на мястото на разрушен от турците манастир.
Скобелев подарява на бъдещия храм евангелие и гравиран кръст, а строежът е завършен от ямболци с финасовата помощ на българи и руси.
Иконостасът е изработен от руски монаси, пренесен е на части и е монтиран на място, а хоругвите и иконите са донесени от Киево-Печорската лавра.
Храмът на Бакаджиците е осветен през 1884 година - 28 години преди завършването на храм-паметника „Александър Невски" в София и 40 години преди неговото освещаване.
Имен ден празнуват всички, които носят името Александър, Александра, Александрина, Александрия, Алеко, Алекси, Сашка Сашо.