Зам.-министър Маринов: Нова техника ще подпомогне устойчивото стопанисване на горите на ЮДП
Секция: ИКОНОМИКА
11 Септември 2023 17:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Маринов: Нова техника ще подпомогне устойчивото стопанисване на горите на ЮДП

/КРОСС/ Нова техника ще подпомогне устойчивото стопанисване на горите в териториалния обхват на Югоизточно държавно предприятие. Това заяви заместник-министърът на земеделието инж. Мирослав Маринов при доставката на техниката, която е закупена в изпълнение на проект по Оперативна програма „Околна среда" 2014-2020 от Югоизточно държавно предприятие - гр. Сливен.

Заместник-министърът поясни, че целта на проекта е възобновяване на горските територии и устойчивото многофункционално стопанисване. Той разясни още, че закупените машини са предназначени за работа в горски разсадници, за залесяване и отглеждане на горски култури, за разкъсване на мъртвата и живата горска настилка, с което се подпомага естественото възобновяване на гората. В шестте държавни горски предприятия се изпълняват такива проекти, като общата им стойност е 60 млн. лв.

„Югоизточно държавно предприятие добре стопанисва своите територии и доказателство за това е доброто състояние на гората, което може да се види от всеки посетител", посочи заместник-министърът. По думите му голяма част от горите са сертифицирани от международни оценителски органи, които ежегодно правят одити. „Мога да твърдя, че горите се стопанисват законосъобразно и устойчиво", заяви той.

Пред медии заместник-министърът обясни, че пожароопасният сезон в горите все още не е приключил. „В момента има много изсъхнала растителност и не сме спокойни от това, че пожароопасният сезон е към края си. Смятаме, че рискът все още е висок и продължаваме да сме в готовност за бърза реакция при възникване на пожари", информира той. „Пожарите в горски територии са най-голямата опасност за нашата природа, защото унищожават не само дърветата, но и животните, и растенията, което причинява много сериозни екологични щети", заяви заместник-министърът. Той уточни, че според лесовъдските практики, след овладяване на стихията, трябва да се изчака 3 години, за да се даде възможност гората сама да се възстанови, ако това не се случи, се прави залесяване.

Относно дървата за огрев на местното население заместник-министърът информира, че предоставянето на дървесина е започнало още през пролетта. „До този момент на територията на Югоизточно държавно предприятие няма проблеми и предоставянето на нужните количества дърва на хората върви ритмично", подчерта заместник-министърът.