Учени: Електронни цигари предизвикват хроничен стрес
Секция: Здраве
13 Септември 2023 08:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени: Електронни цигари предизвикват хроничен стрес

/КРОСС/ Младите хора, които употребяват електронни цигари, е по-вероятно да изпитват хроничен стрес, въпреки че не е ясно дали стресът е причинен от употребата на електронните цигари или тя е предизвикала стрес, твърдят изследователи, цитирани от ЮПИ, предаде БТА.

„Изследванията вече показват как употребата на електронни цигари влияе върху физическото и психическото здраве на младите хора", казва д-р Тереза То, старши научен сътрудник в Детската болница „Сикидс" (SickKids) в Торонто.

„Предишни наши изследвания показаха, че тези, които използват електронни цигари, е по-вероятно да получат астматичен пристъп. В това проучване бяхме особено заинтересовани от връзката между изпаряването, психичното здраве и качеството на живот сред младите хора", казва То в съобщение за медиите от Европейското респираторно дружество.

Учените са използвали данни от канадското Национално проучване на здравните мерки, в което са участвали 905 души на възраст между 15 и 30 години. Около 13 % от тях са заявили, че са използвали електронни цигари. Изследователите са установили, че младите хора, които ги употребяват, е по-вероятно да са физически активни, но също така е по-вероятно да съобщят, че изпитват силен хроничен стрес в живота си.

„Хроничният стрес може да доведе до състояния на психичното здраве като тревожност и депресия. Важно е младите хора, които изпитват хроничен стрес, да получат подкрепа още в началото, за да им се помогне да не прибягват до нездравословни механизми за справяне, като употреба на електронни цигари или тютюнопушене", каза То. "Употребата на електронни цигари не е ефективен начин за справяне със стреса, но стресът и тревожността могат да предизвикат желание за употреба и да затруднят отказа на потребителя", добавя тя.

Възможно е и друг фактор да е довел до увеличаване както на стреса, така и на употребата на електронни цигари, казват авторите. Все пак те отбелязват, че при изследването им са взети предвид други фактори, които влияят на стреса, като доходи, консумация на алкохол и здравословни състояния като астма и диабет.
„Не знаем защо младите хора, използващи електронни цигари, са склонни да бъдат по-активни физически, но може да е така, защото се опитват да контролират теглото си с упражнения и вярват, че употребата на електронни цигари може да им помогне", каза То.

Проучването също така установи, че младите хора, които използват електронни цигари, имат по-нисък риск спрямо някои признаци на лошо здраве, като високо кръвно налягане, въпреки че тези резултати не достигат статистическа значимост. „По време на проучването тази група млади хора е имала добро физическо здраве като цяло; трябва обаче да проучим ефектите на електронните цигари в по-дългосрочен план, за да разберем въздействието им върху здравето на младите хора. Знаем, че стресът предизвиква оксидативен проблем и възпаление в организма, а те играят важна роля за риска от развитие на хронични заболявания като астма, диабет и сърдечносъдови заболявания", добави То.

Проучването е представено от То тази седмица на конгреса на Европейското респираторно дружество в Милано, Италия. То е финансирано от канадския Институт за изследване на здравето. Констатациите, представени на медицински срещи, се считат за предварителни до публикуването им в рецензирано издание.