Съвременно изкуство в колекцията на ЕП – номинирани творби
Секция: КУЛТУРА
18 Септември 2023 19:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съвременно изкуство в колекцията на ЕП – номинирани творби Откриване на 20 септември, сряда, 18.30 часа САМСИ, бул. „Черни връх“ 2

/КРОСС/ Художествената колекция на Европейския парламент (ЕП) е създадена през 1980 по инициатива на Симон Вейл, първия председател на ЕП, избран чрез преки избори.

ЕП се гордее с културното многообразие на Европейския съюз и подпомага всички действия, насочени към утвърждаването му. Целта на колекцията е на европейско ниво да се развие традиционната за националните парламенти практика за закупуване и популяризиране на съвременни произведения на изкуството, представящи националните художествени постижения.

В продължение на повече от четиридесет години ЕП е придобил над 500 представителни произведения от държавите - членки на ЕС, поставяйки акцент върху млади обещаващи художници в началото на кариерата им. Колекцията на ЕП е обогатена и с повече от 120 дарения от националните парламенти и различни организации.

Благодарение на новоприсъединилите се към ЕС държави членки колекцията се разширява значително. През 2011 ЕП се сдоби с творби от България и Румъния. Първите постъпления от български художници бяха представени в Софийския арсенал - Музей за съвременно изкуство през същата година.

Сега ЕП и и неговото бюро в България организират селекция на нови постъпления за колекцията като се обръщат към независими експерти, както и към експерти от водещи културни институции.

Ния Табакова (Държавен културен институт към Министъра на външните работи), Долорес Дилова (Съюз на българските художници), Мартин Косташки (Национална галерия) и Венелин Шурелов (Национална художествена академия) номинират автори, водени от критериите и изискванията за селекция на произведения за конкурсната сесия, а именно: да са жени-творци от България, да работят със съвременни артистични похвати и чрез творбите си да разглеждат актуални теми и сюжети, които кореспондират с европейските ценности. Предложените автори са утвърдени както в България, така и в чужбина; те са талантливи, прогресивни и имат изразена чувствителност към световните проблеми.

След експозицията в София художествена комисия в Брюксел ще прецени кои от избраните произведения на изкуството ще бъдат закупени за колекцията на Европейския парламент и впоследствие ще бъдат експонирани в сградите му в Страсбург, Брюксел и Люксембург.