Законодателни промени ще защитават от наказания доброволно докладващите за уязвимости на ИТ-системите
Секция: Технологии
19 Септември 2023 16:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Законодателни промени ще защитават от наказания доброволно докладващите за уязвимости на ИТ-системите

/КРОСС/ Министерството на електронното управление (МЕУ) работи по законодателни промени, които ще регламентират и в България т. нар. Responsible Disclosure (добросъвестно докладване за уязвимости на ИТ-системи при положение, че с тях не е било злоупотребено). Това заяви заместник-министърът на електронното управление Михаил Стойнов пред участниците в Robotics Strategy Forum 2023. „Ако някой от вас, намери „дупка" в публичен сайт, а в същото време не е злоупотребил с нея, не би трябвало да го грози заплаха от преследване от службите за сигурност", посочи като пример заместник-министърът.

„Темата е много актуална в момент, в който в редица страни, сред които и България, активно се дискутира нуждата от реформиране на текущото законодателство относно компютърните атаки", подчерта още Стойнов. По думите му за юристите и техническите специалисти сега е предизвикателство да „сортират" злонамерения от добронамерения неоторизиран достъп до компютърна система. Дефиницията трябва да позволи санкциониране на злодеите, но да не и да криминализира етичните хакерски практики.

Михаил Стойнов информира още, че министерството засилва сътрудничеството си с българските, но също така и с международните агенции, като например ENISA (Aгенцията на ЕС за киберсигурност). „Благодарение на такива съвместни действия получаваме актуална и прецизна информация за кибератаки и инциденти", каза още Стойнов.

Заместник-министърът напомни и за започналата наскоро втора кампания за изпълнение на тестове за проникване в сигурността (pentests) в държавната администрация. В нея могат да се включат както физически, така и юридически лица от България и чужбина. „Прегледах получените до този момент автобиографии на кандидатите и мога да кажа, че съм наистина впечатлен - има специалисти с много опит и сертификати, които са готови да се включат", поясни Стойнов.