/КРОСС/ Не бива да фаворитизираме чуждото образование. Нашето висше образование не е по-лошо от това в чужбина, каза пред Bulgaria ON AIR ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова.
По думите й у нас има висши училища, които дават адекватни за пазара на труда кадри. "Това се постига чрез интеграция на бизнеса в самия учебен процес, чрез адаптиране на учебните програми в съзвучие с потребностите на бизнеса, чрез провеждане на стажове и практики в реална бизнес среда. Така студентите са готови още в процеса на обучението си за предизвикателствата на пазара на труда, а защо не и за професиите на бъдещето, защото вече има и такива специалности", коментира проф.Темелкова.
Тя даде пример с Висшето училище по телекомуникации и пощи, на което е ректор от 2019 година, където 93% от студентите работят още докато учат. Това е така, защото сме интегрирали бизнеса в обучителния процес. 25 % от нашите преподаватели работят в най-големите IT и телекомуникационни компании, допълни ректорът.
Според проф. Темелкова обаче належаща реформа е да се преструктурира модела на финансиране изобщо в образователната система. Когато говорим за производство на качествени кадри, основният проблем в момента във висшето образование е финансирането. Докато следваме модела "парите следват студента", няма как да имаме по-добро качество на образователния продукт. Не бива да обвързваме финансирането с бройката на студентите", обясни проф. Темелкова.
"Ако университетът остане извън изискванията на средата и не се адаптира, няма да бъде с търсени специалности, ще му липсват студентите. В България има една предпоставка и това е тромавата и бюрократична процедура, по която университета да бъдат гъвкави на пазара", допълни още тя.
По думите й във висшето образование всяка промяната на учебния план изисква дълга процедура.
"Ако един университет реши да разкрие нова специалност, трябва да подаде документи в националната агенция по оценявания и акредитация, което е дълга процедура, и докато учебният план бъде пуснат, на пазара тази специалност може и вече да не е актуална", обясни проф. Темелкова.
Проф. д-р Миглена Темелкова е избрана за ректор на Висше училище по телекомуникации и пощи на 25 юни 2019 г. с мнозинство от 94% от реално гласувалите членове на Общото събрание на висшето училище. Тя е първата жена, избрана за ректор за мандат от 4 години в историята на Висше училище по телекомуникации и пощи. До избора си, проф. Темелкова е заемала длъжността заместник-ректор.
Проф. д-р Миглена Темелкова е завършила финанси в Икономически университет - Варна и право във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий". Специализирала е „Международно търговско право и международен бизнес" в Свищовска академия „Димитър Ценов" и „Лидерство" в университета „Джордж Таун" - Вашингтон. От 2017 година е професор в професионално направление „Администрация и управление". Тя е единственият в България сертифициран обучител по методиките за изграждане на лидери „Синеркуб" и „ГРИД". Автор е на над 60 публикации на български, английски, немски и руски език в областта на контролинга, бизнес лидерството и лидерството.