Проф. Цоков: Новата програма „Неразказаните истории на българите“ е нова концепция за образованието
Секция: Наука
20 Октомври 2023 16:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Цоков: Новата програма „Неразказаните истории на българите“ е нова концепция за образованието

/КРОСС/ Националната програма „Неразказаните истории на българите" е съвсем нова концепция за българското образование и стъпка към промяната на модела - практическо обучение и даване на възможност за повече участие и съзидание на децата. Учениците, които правят проучване, ще са активната страна в процеса по тези проекти. Това обясни министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на първия форум за инициативата, който се проведе в Букурещ.

Той отбеляза, че освен възпитание в родолюбие, новата национална програма въвежда изследователския подход, който ще позволи на ученици от неделните училища в чужбина, студенти и лектори в лекторатите по българистика в чужди университети да търсят и разказват истории за велики българи, за събития от миналото, за места, свързани с историята ни. Но тези проекти имат по-голямо значение, защото ще дадат пример как образованието може да стане ориентирано към търсене, изследване и създаване на продукт, подчерта проф. Цоков.

Според министъра такава роля ще има и другата нова програма „България - образователни маршрути", в която също могат да участват ученици от неделните училища.

Дава се възможност за изследователска работа на децата, независимо дали урокът ще бъде в обсерватория, както е в "България - образователни маршрути", или пък ще търси и ще картографира рода, от който произлиза.

Наталия Михалевска, началник на кабинета на министъра и автор на новата програма, посочи, че идеята се ражда от работата на българските училища зад граница (близо 400 в 43 държави по света) и по-специално от извънкласните дейности на българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим с ръководител Венета Ненкова - културулог, екскурзовод, журналист от радио Ватикана.

За да достигне до повече ученици и училища идеята за документиране на родовата памет, програмата ще разчита на свои посланици - общественици и лидери на мнение. От тях в Букурещ бяха Здравка Евтимова, писател и преводач, Венета Ненкова от Рим, Светла Кьосева, преводач на унгарска поезия и проза, преподавател в Будапеща, проф. Николай Червенков от Научно дружество на българистите в Кишинев, Молдова. С популяризирането на инициативата се ангажира и композиторът Хайгашод Агасян, който е написал и символа ѝ - песента „Пътят на България".

В електронната платформа на МОН вече са се регистрирали за участие малко над 100 неделни училища в чужбина с идеи.

По време на форума министър Цоков и участниците разговаряха с учителите и учениците от неделното училище към посолството и бяха впечатлени от духа, който цари в общността. Министърът им подари портрет на техния патрон Йордан Йовков.

В Румъния има две български училища - освен в Букурещ, има и в Банат към Асоциация „Българче" - Винга, което провежда обучение във Винга, Стар Бешенов и Брещя.

През последните две учебни години има тенденция за увеличаване на броя на децата и учениците, обхванати в обучение по български език и литература, история на България, география на България и допълнителни училищни дейности, свързани с българските традиции.

По време на визитата си министър Галин Цоков и посланикът на България в Румъния Радко Влайков положиха венци пред паметниците на Христо Ботев и Васил Левски в парка „Херастръу".