Весела Чернева: Ако "Хамас" продължат да освобождават заложници, то това може да смекчи ответния удар
Секция: Интервюта
25 Октомври 2023 06:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Весела Чернева: Ако "Хамас" продължат да освобождават заложници, то това може да смекчи ответния удар

/КРОСС/ Ситуацията е опасна. Можеше да бъде много по-зле, ако си спомним как изглеждаше температурата на разговора преди около седмица. Наземната операция на Израел продължава да се бави. Големите усилия на международната общност да охладят страстите, да има целеполагане, в което животът на цивилните да е на първо място, изглежда, че тези усилия дават резултат. Това каза снощи в интервю за предаването „Денят на живо" експертът по международни отношения Весела Чернева.

"Ако "Хамас" продължат да освобождават заложници, то това може да смекчи ответния удар. За Израел в тази силно враждебна среда, в която съществува, е важно да покаже възможност и воля да се отбранява. За една демократична страна международното право и цивилното население имат значение. За една терористична групировка е точно обратното - те използват цивилните като живи щитове", добави тя и прогнозира, че това ще е последният кабинет на Бенямин Нетаняху след дългогодишното му управление.

Чернева смята, че Шенген ще претърпи реформи и България и Румъния трябва да са част от този разговор. "Смята се, че между 2 и 5% са мигрантите, които преминават през България и финишират в Австрия. Опитваме се да убедим Австрия, че това е проблем, който няма много общо с фактическото състояние на нещата.Това е доста малък процент, предвид големия залог за блокирането на България за приемане в Шенген. Идеята е да се достигне до максимално публика, за да може българската теза да бъде чута. Тя е много логична. Българският премиер казва, че има икономически ползи за Австрия, ако България и Румъния бъдат приети в Шенген. Вътрешните граници на ЕС в момента изглежда, че са отново вдигнати на много места. Това е знак, че Шенген като зона на свободно придвижване ще претърпи реформи. България и Румъния трябва да са част от този разговор: как да се пазят външните граници на ЕС, как да се отстоява заедно на натиска на тези граници", подчерта тя.