Китай изпраща в космоса най-младия си екипаж
Секция: Наука
26 Октомври 2023 18:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Китай изпраща в космоса най-младия си екипаж

/КРОСС/ Китай ще изпрати най-младия екипаж от тайконавти на космическата си станция "Тянгун" с амбицията да разшири познанията си за пилотирани полети в надпреварата с американците и руснаците, съобщава БТА.

Тримата тайконавти трябва да излетят с космическия кораб "Шънчжоу-17" в четвъртък в 03:14 часа по Гринуич от центъра за изстрелване Цзюцюан в пустинята Гоби.

Екипажът включва 48-годишния командир Тан Хунбо и колегите му - 33-годишния Тан Шънцзе и 35-годишния Цзян Синлин. Средната им възраст е 38 години в сравнение с тази от 42 години на участниците в предишната мисия "Шънчжоу-16".

"Това е най-младият екипаж от тайконавти, откакто Китай започна пилотирани космически полети", се посочва в изявлението на китайското правителство.

Китай има да наваксва в тази област, тъй като изпрати първия си човек в космоса едва през 2003 г. - много след като Съветският съюз и американците направиха това през 1961 г.

Китайската космическа станция "Тянгун" ("Небесен дворец"), чието строителство вече е завършено, е в окончателната си Т-образна форма. Подобна по размери на бившата руско-съветска станция "Мир", тя е много по-малка от Международната космическа станция (МКС).

Станцията трябва да остане в околоземна орбита поне 10 години.

Китайските тайконавти осигуряват ротацията на екипажа, постоянното обитаване на "Тянгун", поддръжката и изследователската работа, както и бавното разширяване на възможностите на станцията.

Китай отчасти беше тласнат към изграждането на собствена станция, тъй като САЩ отказаха да му позволят да участва в МКС. Въпреки това страната желае да развие международно сътрудничество около "Тянгун", по-специално за провеждане на експерименти.

Китайската космическа станция се намира на височина приблизително 400 километра над Земята. Тя е предназначена за трима души и до шестима за кратко време, когато има смяна на екипажа.

Общото тегло на "Тянгун" е около 66 тона - малка част в сравнение с това на Международната космическа станция, която тежи около 465 тона.

Китай вече е инвестирал милиарди евро в своята космическа програма.

През 2019 г. страната успя - за първи път в света, да позиционира свой космически апарат на обратната страна на Луната. През 2020 г. Китай върна проби от естествения спътник на Земята, а през 2021 г. осъществи спускане на малък робот на Марс.