/КРОСС/ Областта на електрониката и мехатрониката е много подходяща за предстоящото въвеждане на дуално обучение в университетите. Създават се програми за дуално обучение във висшите училища на бакалавърски и магистърски специалисти и ще очакваме проекти от бизнеса в този сектор за дуално обучение на студенти.
Това заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на Третото издание на Форум „Микроелектроника и мехатроника", организиран от Техническия университет - София, Клъстера по мехатроника и автоматизация и Клъстера по микроелектроника и индустриални електронни системи.
Министър Цоков посочи, че Министерство на образованието и науката ще подкрепи висшите училища, които обучават студенти в специалности в иновативните инженерни направления, включително със създаване на съвместни магистърски или бакалавърски програми между университети, между университети и научни институти на БАН.
Той поздрави Техническия университет в София, който е част от Европейския технологичен университет EUt+, успя да адаптира своите учебни програми за подготовката на специалисти в тези сфери по отношение на водещи европейски стандарти.
Министърът подчерта, че в голяма част от разкритите 16 центъра за върхови постижения и компетентности по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" се развиват водещи направления в съвременната инженерна наука.
„В новата програма „Образование" е заложено още по-сериозно развитие на тези центрове от гледна точка на това как центровете към определени университети да се свържат с бизнеса, да работят, да създават стартъпи, да се развиват и да се стигне до определена реализация на научните изследвания в рамките на тези научни инфраструктури" каза министърът. Той изрази надежда, че компаниите от сектора ще подпомогнат университетите в трансфера на научното знание до практиката.
Експерти и специалисти от водещи компании, работещи в областта на роботика, мехатроника, автоматизацията и микроелектрониката, бяха приветствани също от министрите на иновациите и растежа Милена Стойчева и на икономиката и индустрията Богдан Богданов.
На откриването на форума в София Тех Парк присъства и зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова, в дискусиите участва директорът на дирекция „Наука" Милена Дамянова.