Министър Цоков: Електрониката и мехатрониката са подходящи за дуално обучение на студенти
Секция: Наука
02 Ноември 2023 16:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Цоков: Електрониката и мехатрониката са подходящи за дуално обучение на студенти

/КРОСС/ Областта на електрониката и мехатрониката е много подходяща за предстоящото въвеждане на дуално обучение в университетите. Създават се програми за дуално обучение във висшите училища на бакалавърски и магистърски специалисти и ще очакваме проекти от бизнеса в този сектор за дуално обучение на студенти.

Това заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на Третото издание на Форум „Микроелектроника и мехатроника", организиран от Техническия университет - София, Клъстера по мехатроника и автоматизация и Клъстера по микроелектроника и индустриални електронни системи.

Министър Цоков посочи, че Министерство на образованието и науката ще подкрепи висшите училища, които обучават студенти в специалности в иновативните инженерни направления, включително със създаване на съвместни магистърски или бакалавърски програми между университети, между университети и научни институти на БАН.

Той поздрави Техническия университет в София, който е част от Европейския технологичен университет EUt+, успя да адаптира своите учебни програми за подготовката на специалисти в тези сфери по отношение на водещи европейски стандарти.

Министърът подчерта, че в голяма част от разкритите 16 центъра за върхови постижения и компетентности по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" се развиват водещи направления в съвременната инженерна наука.

„В новата програма „Образование" е заложено още по-сериозно развитие на тези центрове от гледна точка на това как центровете към определени университети да се свържат с бизнеса, да работят, да създават стартъпи, да се развиват и да се стигне до определена реализация на научните изследвания в рамките на тези научни инфраструктури" каза министърът. Той изрази надежда, че компаниите от сектора ще подпомогнат университетите в трансфера на научното знание до практиката.

Експерти и специалисти от водещи компании, работещи в областта на роботика, мехатроника, автоматизацията и микроелектрониката, бяха приветствани също от министрите на иновациите и растежа Милена Стойчева и на икономиката и индустрията Богдан Богданов.

На откриването на форума в София Тех Парк присъства и зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова, в дискусиите участва директорът на дирекция „Наука" Милена Дамянова.