Третата „Академия Меланом“ отваря нови хоризонти за лечение на рака на кожата
Секция: Здраве
17 Ноември 2023 13:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Третата „Академия Меланом“ отваря нови хоризонти за лечение на рака на кожата Форумът в София събира водещи специалисти от световните онкологични конгреси

/КРОСС/ В София започва третата „Академия Меланом" с международно участие. Събитието се организира от Българската асоциация по дермато-онкология (БАДО) и ще събере от 17-ти до 19-ти ноември в „София Хотел Балкан" водещи специалисти от България и чужбина, свързани с диагностиката и лечението на малигнен меланом и редки кожни тумори.

„Академия Меланом" е уникален форум за обмен на опит между лекари онколози, онкодерматолози, хирурзи, радиотерапевти, нуклеарни медици, образни диагностици, патохистолози, дерматолози, изследователи, учени, медицински сестри и други експерти. Ще бъдат представени клиничен опит, изследователска работа и резултати от клинични изпитвания, които отразяват огромния напредък в областта на дермато-онкологията.

От научна гледна точка програмата на конференцията ще предостави цялостен преглед на най-новите постижения в областта на меланома и кожната онкология. Разнообразните пленарни лекции, интерактивни симпозиуми и семинари ще обхванат областта на меланома, базоцелуларния карцином, плоскоклетъчния карцином, карциномът на Меркел и други злокачествени кожни тумори. Ще бъде представен целият спектър на заболяванията, включително епидемиология, превенция и ранно откриване, диагностика и стадиране, хирургична и лъчетерапия и системни терапии.

Сред акцентите са новите терапевтични възможности за пациенти в ранен IIB и IIC стадий, които са достъпни за българските пациенти от лятото на тази година. Опитът на УСБАЛО - София и ролята на сентинелната биопсия за прецизно стадиране при новодиагностицирани пациенти също ще бъдат част от съботната програмата на форума. Ще бъдат представени и първите резултати от прилагането на видокотехнологичната оперативна техника в рефенирани онкологични центрове в Пловдив, Варна и Бургас.

Нов клас антитяло, част от комбинирана имунотерапия за лечение на меланом в метастатичен стадий ще представи проф. д-р Пьотр Рутковски - ръководител на клиника в Националния изследователски институт по онкология във Варшава, Полша. Окуражаващите резултати дават нова надежда за контрол над заболяването, при значително по-ниска имунотоксичност.

С нов клас антитяло е свързана и сензацията в лечението очната форма на малигнения меланом, която ще бъде представена на форума в София. Това рядко, но изключително трудно за овладяване заболяване е сериозно предизвикателство, което намира нова перспектива в новия препарат, предназначен за овладяване на метастатичните форми на заболяването, което до скоро беше немислимо. Ще видим и резултати от лечението на първите пациенти с новия препарат.

Проф. Тереза Амарал от Центъра за клинични изпитвания за рак на кожата към Университета на Тюбинген, Германия и водещ лектор на Европейската асоциация по медицинска онкология за кожни тумори ще говори за резистентността към терапиите, което е голям бич и за лекари, и за пациенти. Проф. Амарал пристига специално за събитието, за да предаде опита си в преодоляването на резистентността към лечението, която засяга в различна степен близо 40% от пациентите с меланом.

От чуждестранните лектори вниманието на аудиторията ще привлекат също проф. Мирослав Динич и проф. Лидия Кандолф - ръководители на клиники във Военномедицинската академия на Сърбия, които ще споделят опита си в менажирането на имуносвързаните токсичности и новостите в лечението на базоцелуларен карцином.

Отново на български медицински форум ще посрещнем и проф. Майкъл Вайхентал от Клиниката по дерматология, венерология и алергология на Университетската болница Шлезвиг-Холщайн в гр. Кил, Германия. Той е ръководител на Европейския меланомен регистър - EUMelaReg, към който се присъедини и България, и ще представи нови проекти с участието на страната ни в лечението на метастатичен меланом.

Третата Академия няма да бъде изключение от приноса и влиянието на предишните си издания. Ще бъдат въведени някои уникални елементи, като например специални застъпнически сесии, свързани с качеството на живот на пациентите с меланом. С участието на психолози, терапевти по физическо здраве и най-уважаваният фертилен специалист у нас - д-р Георги Стаменов форумът ще обърне внимание на цялостната грижа и подкрепа за засегнатите и техните близки, както и възможностите на нашите млади пациенти да създават семейство и да живеят пълноценно и след болестта.