Архитект и биолози използват микроводорасло, за да пречистват въздуха
Секция: Наука
17 Декември 2023 14:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Архитект и биолози използват микроводорасло, за да пречистват въздуха

/КРОСС/ Архитектът Денис Иванов е е съосновател и изпълнителен директор на VODORASLO („Водорасло"), българска биотехнологична компания, която създава ново поколение продукти за по-добро качество на въздуха. БТА разговаря с него на КОП28 в Дубай, ОАЕ, където той представи продуктите на българския стартъп в дискусията, посветена на здравето и климатичните промени, в българския павилион.

Компанията ни е основана през 2022 г., малко след пандемията от КОВИД-19, и проблемът, който се опитваме да решим, е постигането на добро качество на въздуха, каза Иванов. Това е сериозен проблем, често невидим, докато не стане твърде късно. Обръщаме се към ресурс, който съществува на планетата от три милиарда години - микроводораслите. Те са изключително любопитен ресурс, решение за множество индустрии, само една от които е качеството на въздуха, допълва съоснователят на „Водорасло".

Иванов създава компанията заедно с Моника Димитрова, която отговаря за бизнеса и инвестициите. Архитектът е инженерната мисъл в проекта, в който са ангажирани и двама биолози. Те култивират водораслите и се грижат за тях. Българският стартъп е разработил биореактор. Това е пречиствател за въздух, който използва конкретен щам микроводорасли. Култивираме ги и захранваме с тях нашето устройство, обясни Денис Иванов. Водораслото пречиства газове като въглероден диоксид, азотни окиси, серен диоксид и компоненти като фините прахови частици и ултрафин прах - доста широк спектър от замърсявания, които конвенционалният пречиствател на въздуха не успява да покрие.

Дългосрочната ни мисия е здравето, обясни Иванов. Осъзнаваме, че чрез качеството на въздуха помагаме на самите себе си. Всеки човек диша по тридесет пъти в минута и ако не обръщаме внимание на това какво вдишваме, резултатите са лоши. България е сред лидерите в ЕС по заболеваемост от респираторни и сърдечни заболявания заради качеството на въздуха. С продукта си се опитваме да обърнем тази тенденция.

Разработката на технологията и устройството е на „Водорасло". „Микроводораслите се проучват и използват като ресурс още от 70-те години в различни индустрии. В последните пет - десет години започна приложението им и за пречистване на въздуха. Това е нова концепция. Има конвенционални пречиствали на въздуха, има и биологични, които използват водорасли. Нашата добавена стойност е , че правим хибрид между двете технологии, за да намерим решение, което покрива по-широк спектър замърсявания", каза Денис Иванов. Стартъпът има конкуренти в Европа, които използват само водорасли за пречистване на въздуха. В България и Източна Европа нямаме конкуренти, ние сме, първите, които предлагаме такъв продукт, изтъкна Иванов.

Българската компания култивира микроводораслото в мини ферма в офиса си в София тех парк. Това е затворена система, в която контролираме солите, които се подават, количеството светлина, което получава нашият шам, отделяният кислород, следим параметрите, качеството, за да можем да зареждаме нашите устройства и да може, когато изпращаме устройствата към наши клиенти, те да получават чиста водораслова култура, каквато не може да се намери никъде на пазара. Компанията ни е от малкото, които се занимават с култивиране на аквакултури в страната, каза Иванов.

Новият продукт за пречистване на въздуха е представен преди седмици у нас. Тогава е започнала предварителната продажба, „Водорасло" е приела първи поръчки в България и планира доставки в първото тримесечие на 2024 г. В Дубай компанията е започнала преговори с архитектурни компании от ОАЕ, които да внедряват тяхната технология и устройства за пречистване на въздуха директно в проектите си.