„Росатом“ участва в създаването на метеорологичен спътник за наблюдение на Арктика
Секция: Наука
21 Декември 2023 15:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Росатом“ участва в създаването на метеорологичен  спътник за наблюдение на Арктика

/КРОСС/ Русия изведе във високо елиптична орбита втория хидрометеорологичен спътник „Арктика-М". Бордовата система на управление на апарата е разработена от Московското опитно-конструкторско бюро „Марс" (част от „Росатом").

„В момента само Русия разполага с метеорологични апарати, които работят във високо елиптичната орбита с наклон около 63 градуса. Участъкът за заснемане на космически апарати от тази серия се намира на височина до 40 хиляди км от Земята, над навигационните системи GLONASS. Това е уникален ракурс към Арктическия регион, който не може да бъде получен от нито един спътник", коментира Дмитрий Добринин, заместник-главен конструктор в бюро „Марс".

Първият метеорологичен спътник „Арктика-М" бе изстрелян на 28 февруари 2021 г. Двата апарата ще се заменят взаимно последователно в работните участъци на високо елиптичните орбити, като по този начин ще извършват непрекъснато наблюдение над Арктическата зона.

Работата на двата космически апарата от серията „Арктика-М" ще повиши точността на прогнозите за времето благодарение на денонощния мониторинг на повърхността на Арктическия регион и моретата от Северния ледовит океан. Висококачествените мултиспектрални изображения ще са от полза за корабите по Северния морски път, авиацията и различни ведомства.