Втората група на 32-рата Национална антарктическа експедиция заминава утре за Пунта Аренас
Секция: Наука
28 Декември 2023 20:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Втората група на 32-рата Национална антарктическа експедиция заминава утре за Пунта Аренас

/КРОСС/ Втората група от 32-рата Национална антарктическа експедиция заминава утре, 29 декември, в 16:30 ч. от терминал 2 на Летище София, с полет AZ 621 на ITA Airways, по маршрута София - Рим - Буенос Айрес - Рио Гайегос - Пунта Аренас. Това съобщи проф. Христо Пимпирев - ръководител на експедицията и председател на Управителния съвет на Българския антарктически институт.

Във втората група от експедицията ни са: геологът Калин Найденов, електроинженерът Красимир Кръстев, Марина Великова - музикант, по акустичен проект, логистикът Александър Недялков и двамата известни алпинисти, покорители на връх Еверест - Кирил Досков и доц. д-р Дойчин Боянов.

От чилийското пристанище Пунта Аренас, разположено на брега на Магелановия проток, групата ще отплава към българската антарктическа станция "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън на 1 януари, с кораба на бразилската антарктическа програма "Алмиранте Максимиано".

Алпинистите ще подпомогнат, като полеви асистенти, реализирането на амбициозен научен проект за изследване на геоложкия състав и историята на изключително трудно достъпния, съседен на българската станция, остров Смит, който е най-високият в Южно-Шетландския архипелаг.

Както БТА писа, първата група на 32-рата Национална антарктическа експедиция замина вчера за Ушуая, Аржентина. Тя тръгна с полет от Летище София по маршрута София - Рим - Буенос Айрес - Ушуая.

Пред БТА Камен Недков, който ще бъде командир на 32-рата българска антарктическа експедиция през тази година, обясни, вчера, че там експедицията трябва да бъде посрещната от научноизследователския ни кораб "Св. св. Кирил и Методий". За два-три дни при добри условия в морето трябва да стигнем до нашата база, добави той. Ще започне мащабна дейност за отваряне на базата. Имаме и голямата задача да изградим новия лабораторен блок, който в момента е на части, натоварен е на самия кораб, отбеляза Недков.

Проф. Христо Пимпирев каза вчера, че ще пътува в края на януари от София. Това е първата група, която заминава и ще открие полярната ни база "Св. Климент Охридски" за новия полярен сезон, отбеляза той. По думите му за първи път се случва базата да бъде открита толкова късно. Винаги по време на коледните празници сме били на българската база. "Тази година българските антарктици изпуснаха едно хубаво прекарване на Коледа, но важното е, че корабът е вече почти преди Ушуая", каза вчера проф. Пимпирев.

 

По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида Българската телеграфна агенция (БТА) публикува видеоинтервюта с български антарктици всеки вторник и четвъртък. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.

Рубриката "България - Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.

Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България - Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".

БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба, както и предвижда да открие такъв пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.